والیبال انتخابی المپیک 2016 - ژاپن ؛نخستین شکست شاگردان لوزانو برابر فرانسه

والیبال انتخابی المپیک 2016 - ژاپن ؛نخستین شکست شاگردان لوزانو برابر فرانسه
تیم ملی والیبال ایران در سومین مسابقه خود در رقابت‌های انتخابی المپیک برابر فرانسه مغلوب شد.


به گزارش روابط عمومی کمیته ملی المپیک ، تیم ملی والیبال ایران در سومین مسابقه خود در رقابت‌های انتخابی المپیک از ساعت 11:10 در سالن متروپلیتن به مصاف تیم ملی والیبال فرانسه رفت که این مسابقه با نتیجه 3 بر صفر و با امتیازهای 25 بر 20، 25 بر 18، 25 بر 22 به سود فرانسه خاتمه پیدا کرد.

فرانسه تیم به عنوان یکی از هماهنگ‌ترین تیم‌های جهان در این رشته ورزشی شناخته می‌شود. تیم ملی والیبال فرانسه قهرمان اروپا و لیگ جهانی 2015 است که بازیکنانش به خروس‌های اروپا مشهور هستند. فرانسه همراه با کانادا در جایگاه دهمِ رده‌بندی جهانی والیبال قرار دارد و در رقابت‌های انتخابی المپیک قاره اروپا با یک غافلگیری بزرگ دیدار فینال را به روسیه باتجربه واگذار کرد تا بخت صعود مستقیم به ریو را از دست داده و به توکیو بیاید تا بلکه از این طریق شانس المپیکی شدن خود را بیازماید.

ایران و فرانسه پیش از این چهار بار به صورت رسمی مقابل یکدیگر صف‌آرایی کرده‌ بودند که پیروز هر چهار مصاف فرانسوی‌ها بودند. پیش از این مسابقه در انتخابی المپیک شاگردان لوزانو برابر تیم های استرالیا و کانادا به پیروزی رسیده بودند و در طرف مقابل فرانسه در بازی اول از سد چین گذشت و در بازی دوم هم مغلوب لهستان شده بود.

* ست اول؛ 25 بر 20 به سود فرانسه

رائول لوزانو، سرمربی تیم ملی برای این مسابقه سعید معروف، سید محمد موسوی، عادل غلامی، شهرام محمودی، فرهاد قائمی، مجتبی میرزاجانپور و فرهاد ظریف را در ترکیب اولیه خود قرار داد. تیم ایران بازی را بهتر آغاز کرد و توانست دو ب صفر از حریف قدرتمند خود پیش بیافتد. در امتیاز دوم که از اسپک نگاپت حاصل شد تیلی درخواست ویدئوچک کرد که البته درخواست وی هم اشتباه بود و امتیاز به ایران رسید. فرانسوی‌ها در امتیاز سوم توانستند نتیجه بازی را به تساوی بکشانند.

بازی تیم‌های ایران و فرانسه پایاپایی پیش رفت تا اینکه در امتیاز 8 بر 7 به سود ایران تیم‌ها به وقت استراحت فنی اول رفتند. شاگردان لوزانو به خوبی با سرویس‌های هدفمند خود توانستند اروین نگاپت، ستاره والیبال فرانسه را تحت فشار قرار دهند، اما در مقابل تونیوتی، پاسور فرانسه هم به خوبی توانست این موضوع را میدریت کند و نتیجه بازی 12 بر 10 به سود فرانسه شد تا اینکه لوزانو درخواست وقت استراحت فنی کرد تا اختلاف دو تیم بیشتر نشود.

در امتیاز 14 بر 11 لوزانو درخواست ویدئوچک کرد و این تصمیم وی کاملاً درست بود و امتیاز 12 به ایران رسید و پس از آن هم برای سرویس محمد موسوی این اتفاق افتاد که این بار امتیاز به فرانسوی‌ها رسید و نتیجه بازی 16 بر 12 شد تا تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم بروند. شاگردان تیلی کاملاً بر توپ و میدان مسلط شده بود و نتوانستند نتیجه بازی به 18 بر 13 به سود خود ثبت کنند تا لوزانو بازهم مجبور شود با درخواست وقت استراحت فنی وقفه‌ای در جریان بازی ایجاد کند.

در امتیاز 20 بر 16 به سود فرانسه لوزانو دو تعویض در ترکیب تیمش ایجاد کرد و مهدوی و تشکری را وارد زمین کرد، اما این تعویض هم تاثیری نداشت و امتیاز 21 را هم فرانسه کسب کرد. ملی‌پوشان ایران در توپ‌گیری‌های عقب زمین توانستند عملکرد خود را بهبود ببخشند تا نتیجه بازی 21 بر 18 به سود فرانسه شود و تیلی درخواست وقت استراحت فنی کند. هر دو تیم در اواخر ست اول در زدن سرویس کم دقت بودند از طرفی دو اتشباه پشت سر هم از عبادی‌ور فرانسوی‌ها را به امتیاز 24 رساند. این ست با نتیجه 25 بر 20 به سود فرانسه خاتمه پیدا کرد.

* ست دوم؛ 25 بر 18 به سود فرانسه

کوین لی‌روکس، سرعتی‌زن تیم ملی والیبال فرانسه همیشه در زدن سرویس‌ها خطرناک بوده است و همین بازیکن توانست با سرویس خوب خود امتیاز دوم را برای فرانسه به ارمغان بیاورد. سبک بازی هر دو تیم شباهت زیادی به هم دارند، اما فرانسوی‌ها شرایط بهتری داشتند و توانستند از همان ابتدا اختلاف مناسبی را با ایران ایجاد کنند. جای خالی سعید معروف را هم نگاپت به خوبی جمع و جور کرد و در دفاع هم ایران نتوانست شرایط ایده‌آلی داشته باشد. بزرگترین مشکل ایران در این ست و در ست اول بحث دریافت بود که کادر فنی هم نتوانست کار چندانی برای آن بکند؛ البته نباید دفاع های کم نقص فرانسوی‌ها را هم نادیده گرفت. امتیاز هشتم را هم لی‌روکس برای فرانسه کسب می‌کند تا تیم‌ها در امتیاز 8 بر 5 به سود فرانسه هر دو تیم به وقت استراحت فنی اول بروند.

جنگ اصلی در این لحظات بیشتر روی سرویس‌ها بود. در امتیاز 12 بر 8 و در حالی که بازیکنان ایران فکر می کردند توپ به خارج از زمین رفته است و در حال خوشحالی کردن بودند فرانسوی‌ها توپ را به بازی برگرداندند و در برگشت هم توانستند با دفاع روی تور خوب امتیاز را به سود خود رقم زدند. شاگردان تیلی با سرویس‌های کم نقص خود واقعا دریافت کننده‌های ایران را تحت فشار قرار دادند تا جایی که سعید معروف هم از اینکه توپ‌های اول به وی نمی‌رسید عصبی شده بود. در امتیاز 16 بر 11 به سود فرانسه تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم رفتند.

در امتیاز 18 بر 12 سرانجام زرینی جایگزین میرزاجانپور شد تا شاید ایران در دریافت اول شرایط بهتری پیدا کند. با توجه به دریافت های نسبتاً ضعیف ایران سرعتی‌زنان ایران عملاً از جریان مسابقه خارج شده بودند. در امتیاز 20 بر 14 لوزانو درخواست ویدئوچک کرد، اما درخواست وی اشتباه بود. در این امتیازها مرندی هم جایگزین ظریف شده بود. اختلاف به قدری زیاد بود فرانسوی‌ها به راحت و با ریسک بالا سرویس می‌زدند. قائمی هم جایگزین معروف شد تا در قطرپاسور در ترکیب ایران بازی کند، مهدوی هم پیش از این وارد زمین شده بود، اما این تاکتیک هم فایده‌ای نداشت و قائمی هم دفاع شد تا نتیجه بازی در این ست 25 بر 18 به سود فرانسه رقم خورد.

* ست سوم؛ 25 بر 22 به سود فرانسه

تیم ایران با دو حمله از سوی شهرام محمودی بازی را خوب شروع کرد، اما بلافاصله فرانسوی‌ها به بازی بازگشتند و بازی امتیاز 3 به تساوی کشیده شد. اولین امتیاز سرویس ایران در ست سوم توسط عبادی‌پور کسب شد. فرانسوی‌ها اجازه خودنمایی به ستاره های ایران را نمی‌دادند، اما شاگردان لوزانو هم پا پس نکشیدند و بازی در امتیاز 5 بازهم مساوی پیش رفت. بازیکنان ایران در این ست به خود آمدند و توانست با استفاده از تو‌پ های برگشتی نتیجه را 8 بر 6 کنند تا تیم‌ها به وقت استراحت فنی اول بروند. با ترمیم سیستم دریافت و اضافه شدن قائمی روحیه بازیکنان بالاتر رفت و سرعتی‌زنان تیم هم ملی هم به جریان بازی برگشتند و به طبع آن در دفاع هم بهتر شدند.

شاگردان لوزانو گویی که تازه از خواب بیدار شده بودند و توانستند نتیجه بازی را 12 بر 8 به سود خود رقم بزنند تا تیلی احساس خطر کرده و درخواست وقت استراحت فنی کند. عبادی‌پور در حملات ایران بسیار تاثیرگذار بود، اما فرانسوی‌ها در دفاع شرایط بهتری پیدا کرده بودند. به هر حال شهرام محمودی با تیزهوشی خود و با بازی کردن با دست دفاع حریف توانست نتیجه بازی 16 بر 14 به سود ایران رقم بزند تا تیم‌ها به وقت استراحت فنی دوم بروند. این برای نخستین بار بود که ایران در وقت استراحت فنی دوم برتر از حریف بود.

در امتیاز 16 فرانسوی‌ها بازی را به تساوی کشاندند، اما دفاع خوب قائمی اجازه نداد که فرانسوی‌ها از ایران پیش بگیرند. در امتیاز 19 بازهم فرانسوی‌ها با سرویس‌های خوب خود بازی را به تساوی کشاندند و در ادامه و در امتیازهای پایان نتیجه را 20 بر 19 به سود خود رقم زدند. لوزانو درخواست وقت استراحت فنی کرد و پس از آن ملی‌پوشان ایران با دفاع خوب خود بازی را 20 بر 20 مساوی کردند. این ست با نتیجه 25 بر 22 به سود فرانسه تمام شد تا در مجموع این مسابقه با نتیجه 3 بر صفر به سود فرانسه خاتمه پیدا کند و نخستین شکست ایران در این دوره از مسابقات رقم بخورد.

والیبال فرانسه تاکنون سه بار در سال‌های 1988، 1992 و 2004 در المپیک حضور داشته که به ترتیب رتبه‌های رده هشتم، یازدهم و نهم المپیک را به خود اختصاص داده است. با این حال، هفت مدال اروپایی و سه مدال جهانی تیم ملی والیبال فرانسه را به ویژه در این دو سال اخیر به مثابه یکی از قدرت‌های برتر دنیا مطرح کرده است.

تیم ایران در بازی چهارم خود فردا از ساعت 14:30 به مصاف ژاپن، میزبان مسابقات خواهد رفت.

۱۱ خرداد ۱۳۹۵ ۱۲:۴۵

نظر مخاطبان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.