سعید عبدولی

 سعید عبدولی متولد ۱۳ آبان ۱۳۶۸ در اندیمشک، کشتی‌گیر وزن ۷۵ کیلوگرم،فرنگی‌کار ایرانی و برنده مدال برنز المپیک ۲۰۱۶ است.

 


بیوگرافی سعید عبدولی

 

نام و نام خانوادگی: سعید مراد عبدولی

ملیت: ایران

تاریخ تولد: ۱۳ آبان ۱۳۶۸ (۲۶ سال)

محل تولد: اندیمشک، خوزستان، ایران

ورزش: کشتی فرنگی

سعید عبدولی - بیوگرافی سعید عبدولی - کشتی فرنگی - مدال برنز - المپیک ریو - المپیک 2016

 


زندگینامه سعید عبدولی

 

سعید عبدولی (متولد ۱۳ آبان ۱۳۶۸ در اندیمشک) کشتی‌گیر وزن ۷۵ کیلوگرم و فرنگی‌کار ایرانی است که مدال برنز المپیک ریو ۲۰۱۶، مدال طلای قهرمانی جوانان جهان و بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ را کسب کرده‌ است. سعید عبدولی در مسابقات قهرمانی کشتی جهان در سال ۲۰۱۱ در وزن ۶۶ کیلوگرم توانست نهمین مدال طلای تاریخ کشتی فرنگی ایران در مسابقات جهانی را کسب کند و همچنین سهمیه ورود به بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۱۲ را نیز بدست آورد.

سعید عبدولی در مسابقات آسیایی

 

سعید عبدولی در مسابقات آسیایی ۲۰۱۴ اینچون در کره جنوبی، مورخ ۸ مهر ۱۳۹۳ در مرحله یک چهارم نهایی با ناداوری آشکار مغلوب کشتی‌گیر کره‌ای شد. این اتفاق خاطره تلخ داوری بحث‌ برانگیز دیدار عبدولی با نماینده کشور فرانسه در چهارچوب رقابت‌های المپیک ۲۰۱۲ لندن را برای بسیاری از ایرانی‌ها زنده کرد. جایی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان عبدولی با ناداوری از حقش محروم شد.


سعید عبدولی در المپیک تابستانی لندن ۲۰۱۲

 

سعید عبدولی در المپیک لندن ۲۰۱۲ ابتدا توانست آتاکان یوکسل ترکیه‌ای را با نتیجه ۳ بر صفر شکست دهد اما در دومین مسابقه خود با استیو گنو فرانسوی، با تصمیم داور بلاروسی، ایهار برل مسابقه را با نتیجه ۳ بر صفر به حریف خود واگذار کرد و عملاً با باخت بعدی گنو از دور مسابقات حذف شد و به چهار نفر برتر این مسابقات نرسید. داوران این دیدار عبارت بودند از:

         رئیس تشک: پرتی وهویلاینن (فنلاند)

 • داور وسط: ایهار برل (بلاروس)
 • قاضی:کارلوس گارسیا (اسپانیا)


پس از این مسابقه، محمد عباسی وزیر وزارت ورزش ایران و بهرام افشارزاده دبیر ملی کمیته المپیک در نامه‌ای به فیلا خواستار بررسی نحوه قضاوت داور در این مسابقه شدند. محمود احمدی‌نژاد رئیس جمهور وقت ایران در نامه‌ای به وزیر ورزش دستور داده ‌است از عبدولی مانند ورزشکاران که مدال طلا دریافت کرده‌اند تقدیر شود
.

سعید عبدولی - بیوگرافی سعید عبدولی - کشتی فرنگی - مدال برنز - المپیک ریو - المپیک 2016


سعید عبدولی که بنا به گفته خود حقش را در این مسابقه پایمال شده می‌داند در دیدار با خبرنگاری در لندن گفت: «اگر محمد بنا نبود یقه داور را در وسط تشک می‌گرفتم و او را می‌زدم. او زحمات چندین و چند ساله‌ام را به باد داد

این درحالی است که رئیس فدراسیون جهانی کشتی، رافائل مارتینتی، دلیل ادعای ناداوری در این بازی را تحمل نداشتن مردم ایران در برابر شکست قهرمانانشان در مسابقات دانست و درباره بازی عبدولی با کشتی‌گیر فرانسوی گفت: «فیلم این مسابقه با حضور تمام داوران حاضر در المپیک بازبینی شد؛ که نتیجه آن تأیید قضاوت صحیح داوران بود


سعید عبدولی در بازی‌های آسیایی اینچئون ۲۰۱۴

 

عبدولی در جریان مرحله یک چهارم نهایی مسابقات کشتی بازی‌های آسیایی ۲۰۱۴ اینچئون برابر هیونگ جانگ، دارنده مدال طلای المپیک آتن، از کره جنوبی به میدان رفت. او چهار فیتو روی نماینده کشور میزبان اجرا کرد و در نهایت او را ضربه فنی نمود که در ابتدا به تأیید داوران نیز رسید اما مربی کشتی‌گیران کشور میزبان، که معتقد بود عبدولی با گرفتن گردن حریف مرتکب خطا شده، در آستانه بالا رفتن دست عبدولی بازبینی صحنه را درخواست نمود. هیئت داوران این مسابقه نتیجه دیداری که با ضربه فنی به پایان رسیده بود را عوض کردند و علی‌رغم اعتراض‌های کشتی‌گیر ایرانی رای به ادامه مسابقه داده شد. در نهایت این دیدار با نتیجه ۹ بر ۶ به سود نماینده کشور کره‌جنوبی خاتمه یافت. عبدولی در ادامه در شانس مجدد به مقام سوم این مسابقات دست یافت.

همچنین کیومرث هاشمی رئیس وقت کمیته ملی المپیک ایران عنوان کرد که از سعید عبدولی به مانند بقیه طلا آوران مسابقات آسیایی ۲۰۱۴ اینچون تجلیل خواهد شد.

 

سعید عبدولی در المپیک ریو ۲۰۱۶

 

سعید عبدولی در اولین دیدار در وزن ۷۵ کیلوگرم در المپیک ریو با مادسن از دانمارک کشتی گرفت که این کشتی را با نتیجه ۱–۱ و به دلیل اخطار آخر بازنده شد. او به شدت به داوری اعتراض کرد و با کارت زرد مواجه گردید. عبدولی در آستانه کارت قرمز و حذف کامل بود که با هشدار محمد بنا سرمربی تیم ملی ایران به وسط تشک بازگشت و نهایتاً به دلیل فینالیست شدنِ حریف دانمارکی‌‌اش در گروه شانس مجدد، توانست با شکستِ حریفان صرب و مجار مدال برنز المپیک را کسب کند.

سعید عبدولی - بیوگرافی سعید عبدولی - کشتی فرنگی - مدال برنز - المپیک ریو - المپیک 2016


دیپلم جهانی بازی جوانمردانه

 

سایت رسمی کمیته ملی المپیک نوشت: بعد از حق‌کشی محرز داوران در مسابقه سعید عبدولی با حریف کره‌ای در بازی‌های آسیایی اینچئون که در نهایت منجر به باخت نماینده ایران و عدم دستیابی وی به مدال طلا گردید، کمیته ملی المپیک طی نامه‌ای به کمیته بین‌المللی بازی جوانمردانه خواستار بررسی این موضوع گردید.

این شورا بعد از بازبینی فیلم این مبارزه و بررسی رأی داور مسابقات با توجه به این که سعید عبدولی به رغم ناداوری به احترام تماشاگران و نفس برگزاری بازی‌های ورزشی در اقدامی جوانمردانه اقدام به ادامه مسابقه تا پایان وقت قانونی کرد از وی تشکر شده و نماینده ایران را شایسته دریافت دیپلم جهانی بازی جوانمردانه دانست.

به همین منظور کمیته بین‌المللی بازی جوانمردانه برای تاریخ ۱۵ مهر ۱۳۹۴ در باکوی آذربایجان از سعید عبدولی برای دریافت دیپلم جهانی بازی جوانمردانه دعوت به عمل آورد. کمیته بین‌المللی بازی جوانمردانه هر ساله با بررسی رقابت‌ها و رویدادهای متعدد ورزشی ورزشکارانی را که به روح ورزش و المپیزم احترام گذاشته و تصویری زیبا و جذاب از روح پهلوانی و برادری در ورزش به جا می‌گذارند دیپلم جهانی اعطا می‌کند.


 

مدال‌ها و افتخارات سعید عبدولی

 

مسابقات المپیک

 

 • برنز المپیک ریو ۲۰۱۶ ۷۵ ک‌گ

 


جام بین‌المللی یادگار امام

 

 • طلا یادگار امام ۲۰۱۴ ۷۵ ک‌گ
 • طلا یادگار امام ۲۰۱۳ ۷۴ک‌گ
 • طلا یادگار امام ۲۰۱۲ ۷۴ ک‌گ

 


مسابقات جهانی

 

 • طلا ۲۰۱۱ استانبول ۶۶ ک‌گ

 


مسابقات جوانان جهان

 

 • طلا ۲۰۰۸ استانبول ۶۶ ک‌گ

 


جام جهانی کشتی فرنگی

 

 • طلا ۲۰۱۶ شیراز ۷۱ ک‌گ
 • طلا ۲۰۱۴ تهران ۷۱ ک‌گ
 • طلا ۲۰۱۲ روسیه ۶۶ ک‌گ
 • طلا ۲۰۱۱ بلاروس ۶۶ ک‌گ
 • طلا ۲۰۱۰ ارمنستان ۶۶ ک‌گ

 


بازی‌های آسیایی

 

 • طلا ۲۰۱۰ گوانگ‌ژو ۶۶ ک‌گ
 • برنز ۲۰۱۴ اینچئون ۷۱ ک‌گ

 


قهرمانی آسیا

 

 • برنز ۲۰۰۹ پاتایا ۶۶ ک‌گ
 • برنز ۲۰۱۴ آستانه ۷۵ ک‌گ

 

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.