بازیهای المپیک 2004 آتن

بازیهای المپیک 2004 آتن
زمان برگزاری:    13 تا 29 ماه اوت 2004
تعداد کشورهای شرکت کننده:    201 کشور
تعداد ورزشکارن:    10،625 ورزشکاران
تعداد رشته های ورزشی:    28 رشته
تعداد رویدادها:     301  ماده

 2004

المپیک 2004 آتن اولین بازی¬ها پس از بازی¬های المپیک تابستانی 1996 بود که همه کشورها با کمیته ملی المپیک در آن حضور داشتند و این نشانه¬ی بازگشت بازی ها به شهری بود که المپیک برای اولین بار از آنجا آغاز شده بود. کشتی زنان با رقابت در چهار وزن اغاز به کار کرد.وتیم کیریباتی و تیمور شرقی برای اولین بار وارد بازی¬های المپیک شدند.
آتن درطول جلسه 106 کمیته بین المللی المپیک که در 5 سپتامبر 1997 در لوزان برگزار شد، به عنوان شهر میزبان انتخاب شد. موفقیت آتن در تامین امنیت بازیهای 2004 تا حد زیادی مبتنی بر تاریخ المپیک آتن و تاکید بر نقش محوری یونان و آتن در ترویج المپیک و جنبش بازی¬های المپیک بود.
پس از همه دوره¬های رای¬گیری، آتن به راحتی رم را در پنجمین و آخرین رای شکست داد. کیپ تاون، استکهلم، و بوینس آیرس، سه  شهر دیگری بودند که قبل از رای گیری IOC حذف شدند. شش شهر دیگر برنامه¬های کاربردی ارائه داده بودند، اما توسط کمیته بین المللی المپیک در سال 1996حذف شدند. این شهرها عبارت بودند از استانبول، لیل، ریو دو ژانیرو، سان خوان، سویل، و سن پترزبورگ.

2004

-    این بازی های المپیک شاهد اولین بازگشت افغانستان به بازی¬ها از سال 1996 بود که با توجه به نگرش افراطی طالبان نسبت به زنان ممنوع شده بود اما در سال 2002 ابقاء شد.
     - کشتی زنان وشمشیربازی  سابر زنان برای اولین در بازی¬های سال 2004 ایجاد شد.

مراسم افتتاحیه
این مراسم با بیست و هشت ثانیه (تعداد المپیک¬ها تا آن زمان) شمارش معکوس و با صدای ضربان قلب آغاز شد. زمانیکه شمارش معکوس به پایان رسید، آتش بازی در آسمان بالای سر شروع شد.
پس از اجرای برنامه¬های هنری، رژه ملتها با حضور بیش از 10500 ورزشکار و راه رفتن زیر آپرچم 201 ملت آغاز شد. ملیت¬ها با توجه به حروف الفبای یونانی، فنلاند، فیجی، شیلی، و در آخر هنگ کنگ قبل از هیئت یونانی وارد استادیوم شدند. در این گردهمایی با رعایت سنت، رژه با کشور یونان آغاز و با کشور میزبان خاتمه می¬یافت. این رژه با حمل پرچم یونان باز و با تمامی هیئت یونانی بسته شد. رژه¬ی ورود هیأت نمایندگی افغانستان که رقبای زن برای اولین بار در بازی های المپیک شرکت می¬کردند، با واکنش مخاطبان و احساسات عالی همراه بود. هیئت عراقی نیز احساسات خود را نشان داند. همچنین راهپیمایی متحد نمادینِ ورزشکارانِ کره شمالی و کره جنوبی تحتِ یک کره¬ی متحد که با یک پرچم به رسمیت شناخته شده بود، جالب توجه بود..
2004
هزینه¬ها
در ژوئن 2004، بی بی سی گزارش داد که هزینه های میزبانی بازی های المپیک نزدیک به 10 میلیارد تخمین زده شده. سفارت یونان در 13 نوامبر 2004، هزینه¬های میزبانی بازی¬های المپیک را درحدود 8954000000 دلار  برآورد کرد که شامل هزینه¬ی ساخت و ساز نمی¬شد اما 1.08میلیارد یورو (1.35 میلیارد دلار) صرف هزینه-های امنیتی شد.حدود 70.000 افسر پلیس در آتن و سالن المپیک در طول بازی¬های المپیک گشت می¬زدند. پس از همکاریِ آتن، ناتو و اتحادیه اروپا نیز حمایت خود را اعلام کردند.
برای اولین بار پخش¬کنندگان بزرگ برنامه¬ها اجازه¬ی پوشش تصویریِ بازی¬های المپیک برروی اینترنت را داشتند، به شرطی که این سرویس از لحاظ جغرافیایی برای محافظت از قراردادهای پخش در مناطق دیگر، محدود شده باشد
3.9 میلیارد نفر در مقایسه با 3.6 میلیارد در بازی¬های سیدنی به پوشش تلویزیونی دسترسی داشتند.

2004    2004  

بهترین ها

 یونان با کسبِ 6 طلا، 6 نقره و 4 برنز از میزبانی بازی¬های 1896 بهترین مدال آور شد و همچنین UEFA Euro 2004 پرتغال را نیز به دست آورد.
- درحالیکه پیشروی ماراتن مردان با کمتر از 10 کیلومتر در این مسابقات شرکت داشت، Vanderlei de Lima برزیلی توسط کشیش ایرلندی Cornelius Horan مورد حمله قرار گرفت و به داخل جمعیت کشیده شد.De Lima برنده¬ی مدال برنز شد و بعد از آن مدال Pierre de Coubertin برای ورزش جوانمردی به او اهدا شد.
- Liu Xiang برنده مدال طلا در دوی 110 متر با مانع با زمان ثبت شدده¬ی 12.91 ثانیه برابر با رکورد کالین جکسون قهرمان 1993 جهان شد. این اولین طلایی بود که چینی¬ها تا کنون در دو میدانی مردان کسب کردند.
- Hicham El Guerrouj برنده¬ی مدال طلا در 1500 متر و 5000 متر شد. او اولین کسی بود که موفق به انجام این شاهکار در بازی های المپیک از Paavo Nurmi تا سال 1924 شد.
- Fani Halkia ورزشکار یونان در رده¬ی سالمندان در دوی 400 متر با مانع مدال کسب کرد.
- تیم شنای 4 در 200 متر زنان ایالات متحده برنده¬ی مدال طلا شدند که رکورد جهانی فوق العاده طولانی توسط جمهوری دموکراتیک آلمان در سال 1987 به دست آمده بود.
- ایالات متحده در رشته¬ی بسکتبال مردان المپیک برای اولین بار از زمانیکه بازیکنان NBA مجاز به بازی بودند، شکست خورد. این شکست توسط پورتوریکو با نتیجه¬ی92-73 رخ داد.
- آرژانتین در نیمه نهایی بسکتبال مردان به یک پیروزی هیجان اگیز در برابر ایالات متحده دست یافت. آنها در ادامه ایتالیا را 84-69 شکست دادند.
- Windsurfer Gal Fridmanبرنده اولین مدال طلای اسرائیل بود.
-  Félix Sánchezورزشکار دومینیکن موفق به کسب اولین مدال طلای تاریخ برای جمهوری دومینیکن در دوی400 متر با مانع شد.
- Birgit Fischer دونده¬ی آلمانی برنده¬ی مدال طلای 400 متر و نقره¬ی 2500 متر شد. او اولین زنی بود که در هر رشته¬ی ورزشی موفق به کسب مدال طلا در 6 المپیک مختلف شد و همچنین اولین زنی است که برنده مدال طلا از 24 سال جدا از هم شده و اولین کسی است که در تاریخ المپیک دو یا چند مدال در پنج بازی مختلف کسب کرده است.
- Michael Phelps شناگر معروف، برنده 8 مدال (از جمله سابقه 6 طلا و 2 برنز) شد و تبدیل به اولین ورزشکاری شد که 8 مدال در بازی های المپیک غیر تحریم کسب کرد.

- Carly Patterson ژیمناست ایالات متحده آمریکا دومین زنی است که مدال طلای تمام رشته¬های ژیمناستیک را کسب کرده است.
- Chilean Tennis بازیکنان تنیس شیلی و Fernando Gonzalez موفق به کسب مدال طلا در دو مسابقه شدند، درحالیکه Massu موفق به کسب مدال طلا و Gonzalez موفق به کسب مدال برنز در رقابت های انفرادی شدند. این اولین مدال طلای شیلی بود. با این پیروزی، Massu تبدیل به بازیکن سیزدهم تنیس (و هشتمین بازیکن مرد) در تاریخ شد که موفق به کسب مدال طلا در مسابقات انفرادی و دوتایی در طول بازی های المپیک شد. او همچنین به دومین بازیکن برتز تنیس و اولین بازیکن مرد تبدیل شد و این شاهکار را در تنیس مدرن المپیک (1988 به بعد) به دست آورد. اولین بازیکن برتز در انجام این کار در سال 2000 Venus Williams بود.
- برزیل در جنوب امریکا با در یافت 9 مدال طلا، بهترین بازی های المپیک خود را انجام داد.

 2004

مراسم اختتامیه

در مراسم اختتامیه¬ی بازی های المپیک آتن سال 2004، بالن¬ها در حال پایین آمدن بودند.
بازی در 29 آگوست  2004 به پایان رسید. مراسم اختتامیه در ورزشگاه المپیک آتن که 16 روز قبل افتتاح شده بود برگزار شد. حدود 70.000 نفر برای تماشای مراسم در ورزشگاه جمع شده بودند.

 

ایران در بازیهای المپیک
تعداد ورزشکاران ایران: 38 تن، جودو(7)، مشت زنی(1)، دوچرخه‌سواری(4)، تیراندازی(1)، وزنه‌برداری(5)، تکواندو(2)، دوومیدانی(2)، شنا(1)، تنیس روی میز(1) ، کشتی فرنگی(6)، کشتی آزاد(7)
نتایج کاروان ورزشی ایران:
- وزنه‌برداری: حسین رضازاده (طلا)، شاهین نصیری‌نیا (چهارم)
- تکواندو: هادی ساعی (طلا)، یوسف کرمی (برنز)
- کشتی فرنی: سجاد برزی (چهارم)
- کشتی آزاد: مسعود مصطفی جوکار (نقره)، مجید خدایی (پنجم)، علیرضا حیدری(برنز)، علیرضا رضایی (نقره)
- نتیجه: تیم ایران با کسب 2 مدال طلا، دو نقره و دو برنز در رده بیست و نهم جای گرفت.

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.