امید نوروزی

 

امید نوروزی   ( 1364)

کشتی فرنگی

دارنده نشان طلای بازیهای المپیک 2012 لندن  

امید نوروزی متولد ۱۰ اسفند ۱۳۶۴ در شیراز، کشتی‌گیر ایرانی در وزن ۶۰ کیلوگرم است. وی از جمله قهرمانان رشته کشتی فرنگی است که در مقایسه با اغلب ملی پوشان این رشته، دیر به دوبنده تیم ملی رسید اما خیلی زود درخشیدنوروزی سابقه چشمگیری در رده‌های نوجوانان و جوانان نداشت. اما به محض عضویت در تیم ملی چنان خوش درخشید که طی چهار سال و در مقایسه با سایر اوزان، تثبیت شده‌ترین جایگاه را در تیم ملی کشتی فرنگی ایران به دست آورد.

نوروزی

بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰
در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۰ گوانگژو پس از شکست ریوتارو ماتسوموتو از ژاپن نایب قهرمان جهان، ژن جی از چین و جوماشف از ازبکستان در فینال جونگ جی هیون از کره جنوبی راشکست داد و اولین کشتی گیر ایرانی لقب گرفت که روی سکوی اول بازی‌های آسیایی گوانگجو ایستاد.
مسابقات جهانی استانبول ۲۰۱۱
در مسابقات جهانی استانبول ۲۰۱۱، پس از استراحت در دور اول، مقابل کنستانتین بالیتسکی از امریکا، زائور کورماگومدوف از روسیه، جیانگ شنگ از چین و جونگ جی هیون قهرمان المپیک آتن از کره جنوبی پیروز شد و به فینال رسید. حریف او در مبارزه پایانی، آلمات کبیسبایف از قزاقستان بود نوروزی در این مسابقه که در سالن سینان اردم استانبول برگزار شد، اگرچه تایم دوم را با نتیجه ۴-۰ واگذار کرد اما وقت‌های اول و سوم را با برتری ۲ بر صفر و ۶ بر ۵ پشت سر گذاشت. وی در پایان به عنوان فنی ‌ترین کشتی‌گیر این دوره از مسابقات لقب گرفت.
المپیک تابستانی لندن ۲۰۱۲
دوشنبه ۶ اوت ۲۰۱۲ در ورزشگاه اکسل لندن امید نوروزی در المپیک لندن ابتدا یانگ شنگ چینی را با نتیجه سه بر یک شکست داد، او پس از این پیروزی به مصاف سرامیوف آنگلاف بلغار رفت و با اقتدار سه بر صفر پیروز این مسابقه هم شد و به مصاف حریف باهوش و قدرتمند خود یعنی المت کیبیسپایف از قزاقستان رفت و آن مسابقه هم با نتیجه سه بر یک پیروز شد و به مرحله نیمه نهایی المپیک لندن رفت تا با حریف ژاپنی خود یعنی ریوتارو ماتسوموتو مسابقه دهد و اینبار هم با پیروزی سه بر صفر به فینال المپیک ۲۰۱۲ لندن راه یافت. او در فینال این مسابقات نیز توانست با اقتدا ریواز لاشکی گرجستانی را در مجموع دو بر صفر شکست دهد و مدال طلای این مسابقات را کسب نماید و ایران را صاحب دومین مدال طلا در تاریخ کشتی فرنگی کند، وی پس پایان مسابقه از خوشحالی محمد بنا مربیش را سالتو سوبلس کرد. امید در بازیهای جهانی دانمارک با ناداوری به لاشکی باخته بود.

نوروزی  نوروزی

افتخارات امید نوروزی :
بازی‌های المپیک

 المپیک   2012   لندن  نشان طلا  (وزن 60ک‌گ)

مسابقات جهانی

طلا استانبول ۲۰۱۱
۶۰ ک‌گ
بازی‌های آسیایی

۲۰۱۰ گوانگ‌ژو  نشان طلا  ( وزن ۶۰ ک‌گ)
مسابقات جام جهانی

طلا ارمنستان ۲۰۰۹
۶۰ ک‌گ
طلا بلاروس ۲۰۱۰
۶۰ ک‌گ

 نوروزی

 

 

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.