منصور برزگر

منصور برزگر( - 1326)
کشتی آزاد
برنده نشان نقره بازی‌های المپیک 1976
برنده یک نشان طلا 1973 و دو نشان مسابقات جهانی 1975 و 1977
برنده نشان طلای بازی‌های آسیایی 1974

منصور برزگری به عنوان یک تئوریسین عقیده دارد:«کشتی، ورزشی کامل است. کامل از هر جهت، به نظر من هر کس بخواهد در ورزش به مقام قهرمانی برسد، از لحاظ بدنی آسیب می‌بیند. این در انحصار کشتی نیست؛ در تمام ورزش‌ها همین طور است. به عقیده من کشتی یک ورزش کامل است؛ چون بدن یک کشتی‌گیر باید به اندازه بدن یک قهرمان ژیمناستیک نرم باشد، به اندازه بدن یک قهرمان دو و میدانی، پرتحرک و پرجنب باشد، مانند یک وزنه‌بردار(با قدرت) متوسط باشد، به اندازه یک فوتبالیست یا بسکتبالیست جاگیری داشته باشد و بالاخره باید فکر کشتی‌گیر،‌مثل ذهن یک شطرنج‌باز، باز و روشن باشد و بتواند از مهره‌هایی که در اختیار دارد. به بهترین شکل استفاده کند. در حرکات کشتی، حتی علم فیزیک هم نقش دارد. یکی از خوبی‌های کشتی این است که می‌توان از خصوصیت فیزیکی اهرم هم استفاده کرد. به این ترتیب، می بینید که کشتی، جامع ورزشی‌هاست و من به همین علت دوستش دارم و از روزی که کشتی را شناخته‌ام، مثل خون در بدنم جریان دارد و کسی که این طور شود، دیگر نمی‌تواند خود را از آن جدا کند.»
منصور برزگر در خانواده‌ای که اکثر فرزندان آن علاقمند به ورزش بوده و دررشته‌های مختلف،‌به خصوص کشتی، فعالیت داشتند، پا به عرصه حیات گذاشت. او آخرین فرزند پسر خانواده بود، که روز نهم اسفند سال 1326، در محله خیابان عباسی تهران به دنیا آمد. قبل از او، پدر و مادرش داری چهار فرزند پسر شده بودند. این پدر و مادر، اصلیتشان قزوینی بود و پس از کوچ کردن به تهران، پنج فرزند پسر و یک دختر خود را در تهران پرورش دادند.
وی می گوید:من در شش سالگی پدرم را از دست دادم و شش سال بعد که کارنامه پایان دوره ابتدایی را گرفتم، داوطلب کار شدم و با راهنمایی برادرانم، به کار فنی که مورد علاقه‌ام بود، پرداختم. اول آهنگری کردم، آهنگری سراسر مبارزه است قدرت است. در این شغل است که می‌توان سخت‌ترین پدیده روی زمین را نرم کرد، شکل داد. از کار آهنگری می‌توان درس زندگی آموخت و من آموختم و بعد مکانیکی را انتخاب کردم و سال‌ها  ضمن تحصیل، در این حرفه مشغول بودم. در حقیقت هم فال بود و هم تماشا!
حضور در صحنه‌های بین‌المللی
منصور برزگر بیست و چهار ساله بود که به عضویت تیم ملی درآمد و راهی مسابقه‌های جهانی شده‌اند اما دو سال قبل از این تاریخ که سال 1971 بود. چند کشتی‌گیر برای شرکت در مسابقات جام جهانی تاتراس در زاکوپان لهستان انتخاب شدند که برزگر یکی از آنها بود. در این مسابقه‌ها، او به همراه ابراهیم جوادپور، محمد فرهنگ دوست و بنی الله قاضی خوش درخشید و صاحب مدال این مسابقه‌های بین‌المللی شد.
شرکت در بازی‌های المپیک
عاقبت برزگر در دسته 74 کیلوگرم سال 1972 در تیم المپیک ایران قرار گرفت و در مونیخ روی صحنه رفت. در این پیکارها، بیست و پنج کشتی‌گیر حاضر بودند. منصور، دور اول را استراحت داشت و در دور دوم درمقابل پوشیدا از ژاپن(5/3 برنیم)پیروز شد. در مسابقه‌ بعدی، با اوربانویچ از مجارستان روبه رو شد که نتیجه 5/1 امتیاز منفی برای طرفین مساوی شد. برزگر با ضربه فنی، شوری گوستاو سولی را برد و امتیازات منفی او باقی ماند. آدولف سیگر از آلمان غربی، حریف بعدی او بود که نتیجه با ضربه فنی، به نفع سیگر تمام شد و جمع امتیازات برزگر به 7 رسید و به مسابقه نهایی راه نیافت. واین ولز امریکایی، کارلسون سوئدی و سیگر آلمانی به مدال رسیدند. یانچو پاولوف بلغاری چهارم شد و همراه با نیچکه(آلمان شرقی) و دانیل روبن از فرانسه، مشترکا پنجم شدند.
برزگر به مدال المپیک دست می‌یابد
چهار سال  بعد، برزگر در بازی‌های مونترال با تجربیات بیشتری که از چند مسابقه جهانی و بین‌المللی کسب کرده بود، روی صحنه رفت. پاولوف، اشور علیف، کارلسون و یک امریکایی قدر به نام استانلی زیدزیک، حریفان برزگر بودند که همه با دست پر آمده و برای کسب مدال کورس بسته بودند. قرعه طوری افتاده بود که منصور، کشتی اول را با آشور علیف و کشتی بعد را با پاولوف برگزار کرد! او در کشتی اول، حریف روسی را با امتیاز مغلوب نمود و یک نمره منفی گرفت. در مصاف با پاولوف، به همین ترتیب برنده شد و تا‌ آخر دور دوم، تنها دونمره منفی گرفته بود. در دور سوم اسپاگنولی از ایتالیا حریف برزگر بود که او را ضربه فنی کرد. در دور چهارم، در مقابل یارمواورمارک فنلاندی با ضربه فنی برنده شد و در کشتی بعد هم در برابر فرد همپل از آلمان شرقی، با همین تشک را ترک کرد. در حقیقت، غیر از کشتی‌گیر ژاپن، هیچ شرکت کننده دیگر چنین پیش نرفته بود.
حریف بعدی را که زیدزیک امریکایی بود. برزگر با قلدری و اجرای فنون با اکتیاز کنار زد و به مسابقه نهایی راه یافت و در آنجا با یک کشتی‌گیر تمام عیار باید مبارزه می‌کرد که با دیگران کاملا فرق داشت. او جیآیچیرو دانه از ژاپن بود که قبلا در پنج کشتی‌با ضربه فنی برنده شده بود و زیدزیک را هم با امتیاز برده بود. در این مسابقه برزگر مثل سایر حریفان ، از جمله پیرکالابو(رومانی)، یوجا اوکیون(کره)، همپل(آلمان شرقی)، هریک(پرتورویکو) دویچین(مغول) تن به شکست داد و تنها بااین شکست از مدال طلا محروم شد، ولی به مدال نقره دست یافت و زیدزیک را از سکوی افتخار به زیر کشید.
سخن از بزرگان کشتی، تختی ،‌موحد و شاهمرادف و آنگاه ....
برزگری تماشای کشتی‌های شادروان تختی را از نزدیک، یک آرزوی ناموفق برای خود می‌داند و در این باب می‌گوید:«من هیچ‌گاه موفق نشدم کشتی‌های آقای تختی را از نزدیک تماشا کنم. در مسابقه انتخابی برای شرکت در مسابقه‌های جهانی تولید و در سال 1966، تلاش کردم به سالن مسابقه وارد شوم؛ ولی آن‌قدر جمعیت بود که نتوانستم داخل شوم. حتی در جلوی سالن هم چند تا باتوم خوردم!در واقع، هیچ وقت موفق به تماشای کشتی او نشدم و این برای من به صورت یک رویا باقی ماند. الگوی من در کشتی،‌عبدالله موحد بود. سعی داشتم همیشه مثل او گارد بگیرم و به اصطلاح، چپ گارد باشم و شیوه کشتی‌گیری او را دنبال نمایم.

 منصور برزگر

عناوین و افتخارات منصور برزگر
بازی‌های المپیک
1972 مونیخ،‌آلمان  کسب رتبه پنجم مشترکا با آلمان شرقی و فرانسه(دسته 74 کیلوگرم)
1976 مونترال، کانادا نشان نقره (دسته 74 کیلوگرم)
مسابقات جهانی
1973 تهران نشان طلا(دسته 74 کیلوگرم)
1975 میسنک، شوروی نشان نقره(دسته 74 کیلوگرم)
1977 لوزان، سوییس نشان نقره(دسته 74 کیلوگرم)
بازی‌های آسیایی
1974 تهران  نشان طلا(دسته 74 کیلوگرم)
مسابقه‌های جام جهانی
1973 لاس پالماس، اسپانیا نشان طلا(دسته 74 کیلوگرم)
1975 تولیدو، امریکا  نشان طلا(دسته 74 کیلوگرم)
مسابقه‌های بین‌المللی جام ایران
1352تهران  نشان طلا(دسته 74 کیلوگرم)
1353تهران نشان طلا (دسته 74 کیلوگرم)
1354تهران نشان طلا(دسته 74 کیلوگرم)
1355تهران نشان طلا(دسته 74 کیلوگرم)
1356تهران نشان طلا(دسته 74 کیلوگرم)
سایر جام‌های بین‌المللی
1970 زاکوپان، لهستان نشان طلا(جام تاتراس)
1971 صوفیه، بلغارستان امتیازی کسب نکرد(جام دانکولف)
1971 تفلیس، شوروی نشان برنز(جام تفلیس)
1972 یوگراس، بلغارستان امتیازی کسب نکرد(جام دانکولف)
1972 میسنک، شوروی نشان طلا(جام مدوید)
1973 بخارست، رومانی نشان طلا(جام رومانی)
1974 بغداد، عراق نشان طلا(جام بغداد)
1975 فرایبورگ،‌آلمان غربی  امتیازی کسب نکرد(جام فرایبورگ)
 1975لاپیزیک، آلمان شرقی نشان طلا(جام لاپیزیک)
1975 وارنا، بلغارستان امتیازی کسب نکرد(جام دانکولف)
مسابقه‌های قهرمانی ایران
1348 مشهد نشان طلا
1350 اصفهان نشان طلا
1352 ساری نشان طلا

 

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.