مسعود مصطفی جوکار

مسعود  مصطفی جوکار(- 1356)
کشتی آزاد
برنده نشان نقره بازیهای المپیک 2004

از نگاه مسئولان ورزشی،مربیان و دست اندر کاران و مفسران کشتی،در بین شرکت کنندگان دو رشته آزاد و فرنگی بازی های المپیک آتن، مسعود مصطفی جوکار یکی از کم شانس ترین ها برای کسب نشان المپیک بود. معمول این استکحه در بازی های المپیک ، برای اعطای نشان ها و سایر یاد بودها ، از اعضای کمیته بین المللی المپیک استفاده میشود و هر عضو به فراخور موقعیت، در یک یا دو مراسم اهدای نشان شرکت می کند وقتی در بازیهای سیدنی قرار شد عضو ایرانی کمیته بین المللی المپیک (سید مصطفی هاشمی طبا) در این مراسم شرکت نماید. او توزیع جوایز دسته 85 کیلوگرم در کشتی آزاد را برگزید به این امد که علیرضا حیدری سکوی قهرمانی قرار می گیرد و نشان خود را از او دریافت می نماید.
اگر در بازیهای آتن،حتی ده بار فرصت توزیع نشان را به این این عضو ایرانی آی. او،سی دریافت کرد.
جوکار برای نسختین بار در صحنه مسابقات کشتی، آن هم به عظمت بازی های المپیکَ، ظاهر شد و با دلاروری از سکوی قهرمانی بالا رفت و به آرزوی چندین ساله خود جامه عمل پوشاند او با این موفقیت نام خود را در زمره سی و شش المپین ایران، که قبل از بازیهای آتن صاحب نشان المپیک شده بودند،ثبت کرد.

تولد کودکی و خانواده
مصعود مصطفی جوکار روز سی ام شهریور ماه سال 1356 در ملایردیده به جهان گشود. پدرش، غلامرضا جوکار، یک فرهنگی با ایمان و با فضیلت است که بیش از سی سال در خدمت نوباوگان این شهر مرکزی کشور بوده و است و اینک دوران بازنشستگی خود را می گذارند، مادر مسعود، خانم اکرم جوکار، نیز به تدریس علوم دینی اشتغال دارد و در مکتب القران شهر ملایر به تعلیم مشغول است.

خیز برای شرکت در المپیک
جوکار از مسابقه های جهانی سال 2003 در نیوریک باز ماند و جای او را بهمن طیبی گرفت. او از این جایگزینی مایوس و دلسر نشد و کوشید در مسابقه های مهم، که برای تعیین سهمیه در بازی های المپیک آتن برپا می شود شرکت نماید و بتواند در تیم ملی ایران جای گیرد.

جوکار در آتن چگونه ظاهر شد
برای عضویت در تیم ملی ایران و شرکت در بازیهای المپیک آتن، جوکار در مسابقه های انتخابی و آزمایشی، بر حریفان ایران خود در دسته 60 کیلوگرم به پیروزی رسید و در تیم ملی، جایگزین محمد طلایی شد. طلایی در آخرین حضور خود در مسابقه های جهانی توانسته بود تا کسب نشان برنز پیش رود.
جوکار در بازیهای آتن با خوش شانسی در قرعه، موفق شد در گروه خود اول شود. او در گروه خود دو کشتی برگزار کرد. در دور نخست، با کشتی گیر اتریشی به نام مایکحل لودوس روبه رو شد که موفقگردید او را با امتیاز شکست دهد. جوکار در کشتی بعدها خود، ریسیک اسلانشویلی را که در اصل گرجی بود، ولی برای یونان کشتی می گرفت، مقابل خود دید که در پایان کار، وی را نیز با امتیاز مغلوب نمود و راه خود را برای برگزاری مسابقه نهایی این دسته باز کرد.
از گروه دیگر، کشتی گیر پر توان کوبایی به سر گروهی رسید و دیدار نهایی، برای  مقام قهرمانی المپیک و کسب نشان طلا بین او و جوکار برگزار شد. کشتی گیر کوبایی در این مسابقه از قدرت خود بیش از ارائه فنون کشتی استفاده کرد و اجازه فعالیت به جوکار ناد. در نتیجه ، این مسابقات به نفع او پایان یافت و جوکار به نشان سیمین قناعت کرد.

جایگاه جوکار در بین صاحبان نشان
مسعود مصطفی جوکار سیزدهمین المپین ایرانی است که توانسته است صاحب نشان سیمین المپیک شود در کشتی، دو المپین، غلامرضا تختی و عسکر محمدیان، هریک دو نشان سیمین المپیک را صاحب شده اند و  یازده نفردیگر، هر کدام یک نشان سیمین بر سینه دارند که جوکار در آخر این جدول قرار می گیرد.
سوای 9 المپین ایرانی که دارای نشان، طلای المپیک شده اند، در ردیف دهم جدول رده بندی صاحبان نشان های المپیک، نام عسکری محمدیان دیده می شود محمود نامجو ردیف یازدهم را با یک نشان سمیمن و یک نشان برنز اشغال کرده است و سپس نوبت به سایر دارندگان نشان سیمین، از جمله مسعود جوکار می رسد.

عناوین و افتخارات مسعود مصطفی جوکار

بازیهای المپیک
2004 آتن ، یونان   نشان نقره (دسته60 کیلوگرم)

بازیهای آسیایی   رتبه ششم (دسته 60 کیلوگرم)
2002 بوسان کره   موفقیتی کسب نکرد  
2006 دوحه، قطر

جام  جهانی
2002 بالتیمور ،آمریکا  نشان نقره

جام ها
19950 تفلیس، شوروی   نشان طلا (جام بالا وادزه)
2001 کاتووینز، لهستان   نشان طلا (جام لودز)
2002 لهستان     نشان نقره (جام زیلوفسکی)
2004 ورشو، لهستان    نشان طلا (جام لودز)

جام تختی
1378 قزوین     نشان نقره (دسته 58 کیلوگرم)
1379 مشهد     نشان برنز (دسته 58 کیلوگرم)
1380 تهران     نشان طلا (دسته 60 کیلوگرم)
1382 تهران     رتبه جهارم (دسته 60 کیلوگرم)
1382 سنندج     نشان طلا ( دسته 60 کیلوگرم)

گزینش المپیک آتن
2003 براتیسلاو ، اسلواکی   رتبه پنجم
قهرمانی ایران
1376 کرمان     نشان نقره (دسته 54 کیلوگرم)
1380 همدان     نشان طلا ( دسته 63 کیلوگرم)  


تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.