محمد پذیرا

محمد پذیرا( 1381- 1308)
کشتی فرنگی
برنده نشان برنز بازی‌های المپیک 1960

محمد پذیرا، نخستن کشتی‌گیر فرنگی کار  ایران، که نخستین نشان المپیک در این سبک را کسب کرد، در سوم مرداد سال 1308 در بادکوبه آذربایجان متولد شد. او فرزند حاج امان‌الله خان‌پذیر است که در آذربایجان شوروی، سال‌ها به کار تولید آینه و خدمات عمومی اشتغال داشت و با کنسولگری ایران در باکو در ارتباط بود و به ایرانیان مقیم ان شهر و ایالات مختلف آنجا کمک می‌کرد.
حاج امان‌الله‌خان و همسرش در اصل از اهالی اردبیل بودند که به باکو مهاجرت کرده بودند و در آنجا به کسب و کار اشتغال داشتند. محمد در این شهر متولد شد، ولی چند سالی از تولد او نگذشته بود که خانواده حاج امان‌الله از سوی دولت کمونیستی روسیه مورد اذیت و ازار قرار گرفت و ایشان هم ، مانند بسیاری دیگر از ایرانیان، مجبور به مراجعت به ایران شدند، در حالی که اجازه نداشتند چیزی از مایملک خود را به ایران بیاورند و اموالشان هم در آنجا ضبط شد.
مهندس توفیق
حاج امان‌الله‌خان، دایی مرحوم مهندس توفیق جهان‌بخت، قهرمان المپیک و جهان ، است محمد پذیرا که دایی‌زاده توفیق می‌باشد، دومین فرد از این خانواده است که به نشان المپیک دست یافته است.
محمد قبل از استخدام در ارتش، به کشتی علاقه زیادی داشت. دایی‌اش، توقیف،‌او را به همراه خود به باشگاه نیرو برد و او را به عضویت این باشگاه درآورد. این دو، زیر نظر کیومرث ابوالملوکی به تمرین پرداختند و از همان ابتدا، تمایل پذیرا به رشته فرنگی بیش از کشتی ازاد بود.
شرکت در بازی‌های االمپیک
نخستین بار، چند کشتی‌گیر فرنگی کار، از جمله محمد پذیرا، علی بنی‌هاشمی، حسین ابراهیمیان و منصور خدام حضرتی در مسابقه‌های این رشته بازی‌های المپیک شرکت کردند. در بین این قهرمانان، کار پذیرا بی‌نظیر بود. او به نشان برنز دست یافت، در حالی که می‌توانست نشان مرغوب‌تری را هم کسب کند.

 پذیرایی

جهانی یوکوهاما
پذیرا پس از کسب نشان برنز المپیک، در مسابقات جهانی 1961 یوکوهاما، و 1962 تولید و شرکت کرد؛ ولی تلاش او برای کسب نشان بی‌نتیجه ماند. وی در هر دو صحنه جهانی تا دور نیمه نهایی پیش رفت و پس از توفیق در این مرحله، به ترتیب رتبه‌های پنجم و ششم جهان را کسب نمود و امتیازاتی برای تیم ایران به دست آورد.
عناوین و افتخارات محمد پذیرا
بازی‌های المپیک
1960 رم، ایتالیا نشان برنز(دسته 52 کیلوگرم)
(این نخستین نشان ایران در رشته کشتی فرنگی از بازی‌های المپیک است)
مسابقات جهانی
1958 بوداپست، مجارستان در دور سوم کنار رفت(دسته 52 کیلوگرم)
1961 یوکوهاما، ژاپن رتبه پنجم
1962تولیدو، آمریکا رتبه ششم
مسابقات بین‌المللی ایتالیا
1964 رم، ایتالیا نشان برنز(دسته 57 کیلوگرم)
مسابقات قهرمانی ایران
1334 ابادان  قهرمانان کشور(دسته 52 کیلوگرم)
1337 تهران نفر دوم کشور(دسته 52 کیلوگرم)
1338 شیراز قهرمان کشور(دسته 52 کیلوگرم)
1339 رشت قهرمان کشور(دسته 52 کیلوگرم)
1340تهران قهرمان کشور(دسته 52 کیلوگرم)

 

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.