حسین توکلی

حسین توکلی( - 1356)
وزنه‌بردار
برنده نشان طلای المپیک 2000
برنده نشان برنز بازی‌های اسیایی 2002

در شهر کوچک و ساحلی محموداباد،در جنوبی‌ترین ساحل دریایی خزر، دو برادر دست به تاسیس یک کارگاه ساخت  موازییک و بلوک سیمانی زدند. قربان و برادرش از صبح زود تا شامگاه در کارگاه کار می‌کردند تا پاسخ‌گوی نیازهای مادی خانواده‌های خود باشند. قربان که دارای عایله بیشتری بود، شب‌ها هم در شرکت درودگران نگهبانی می‌داد تا رفاه بیشتری برای همسر و فرزندان خود فراهم آورد.
خانه آنها در کوچه‌ای در محله کاله‌شهر، که در کنار دشتی بزرگ واقع شد، قرار گرفته بود. قربان و همسرش خانم طلعت رحیمی، روز بیستم دی 1356، صاحب آخرین فرزند خود، که یک پسر بود  شدند. فرزند پنجم خانواده بود و قبل از او، دو پسر و دو دختر از قربان و طلعت به دنیا آمده بودند.

 توکلی

حسین، نامی بود که برای نوزاد آخر خانواده در نظر گرفته شد. او در کنار برادران و خواهران و تحت مراقبت پدر و مادرش، ایام کودکی را سپری کرد و به مدرسه رفت. در کلاس چهارم ابتدایی بود که یک روز خبری ناگوار شنید. ابتدا باور نمی‌کرد. این خبر، از تصادف هولناکی بود که طی آن، قربان پدر 67 ساله حسین، در اثر آن جان به جان افرین تسلیم کرده بود. حادثه را حسین این گونه تعریف می‌کند:«... سال 1368 بود و من دوازده سال داشتم . پدرم برای دیدن خواهر بزرگم که همسر اختیار کرده و عایله‌مند شده بود، به محل آنها رفت و چند روزی نزد آنها ماند. در مراجعت به محمودآباد، سوار مینی‌بوسی شد که راننده آن رعایت احتیاط را نمی‌کرد(این کلام را از مسافران زنده و به جا مانده مینی‌بوس شنیدم).
در یکی از پیچ‌های جاده، اتومبیل منحرف و از جاده خارج و واژگون شد. عجیب آنکه از چهارده مسافر مینی‌بوس، تنها دو نفر که روی صندلی جلوی اتومبیل نشسته بودند، جان سپردند و یکی از انها پدر من بود. بقیه مسافران همگی زنده ماندند و تنها سر یک نفر چند بخیه خورد....»
روز تاریخی 25 سپتامبر 2000
شبی که توکلی روی صحنه مسابقه‌های وزنه‌برداری بازی‌های المپیک سیدنی رفت، رقابت پرهیجان دسته 105 کیلویی‌ها، در سیدنی به اوج خود رسید و وقتی میله هالتر تاب راستایی خود را کم‌کمک از دست می‌داد و در دستان مردان پولادین به صورت خمیده درآمده بود. حسین توکلی روی صحنه رفت و وزنه‌های انتخابی را یکی از پس دیگری با موفقیت بالای سر برد. آلان ساکایف بلاری، که با رای دادگان داوری(حکمت) برای ورزش c.a.s (court of arbitration for sport)صبح روز قبل از مسابقه‌های دسته 105کیلویی‌ها اجازه شرکت در این مسابقه را دریافت کرد، امید بلغاری‌ها برای کسب نشان زرین این وزن بود. علت صدور این رای بود که فدراسیون بین‌المللی وزنه‌برداری، یک هفته قبل از تاریخ این مسابقه‌ها تیم کامل بلغارستان را به خاطر سه مورد مثبت استفاده از داروهای نیروزا(دوپینگ) محروم ساخته بود.

 توکلی

 

شاید سهم ساگایف نشان طلا بود؛ اما این در شرایطی بود که توکلی در برداشتن وزنه‌های انتخابی اشتباه می‌کرد. ناگفته نماند که این وضعیت ساگایف به حسین توکلی کمک کرد؛ زیرا اوتا روز قبل از مسابقه نمی‌دانست اجازه شرکت در مسابقه را به او می‌دهند یا نه؟ بالاخره، ساگایف از بین سه بلغاری محروم شده، این اجازه را پیدا کرد؛ ولی دو هموطن دیگری، پلامن ژیلیازکف و گئورگی گاردف، که از شانس‌های دریافت نشان در دسته‌های سبک‌تر بودند، همچنان بین محرومان قرار داشتند.
حسین توکلی و ایوانف، مربی تیم، به دقت پیشرفت مسابقه و وزنه‌های انتخابی حریفان را زیر نظر داشتند و علاوه بر ساگایف، باید به سعید اسد بلغاری تباری که تبعیت قطر را قبول کرده بود، توجه می‌کردند. این بلغاری، به اتفاق هفت وزنه‌بردار دیگر بلغاری، از شوی کشور قطر، در المپیک حضور یافته  و نام خود را که انگل پویرف بود ، به اسد تغییر داده و در تیم قطر جای گرفته بود. در سیدنی، اسد پا به پای ساگایف و به دنبال توکلی پیش رفت و عاقبت، این سه، یعنی یک ایرانی و دو بلغار، روی سکو رفتند و اسد به نام قطر نشان برنز گرفت. .
در آغاز مسابقه‌های قهرمانی جهان در این دسته، دنیس گوتفرید از اوکراین، پا به پای توکلی پیش رفت و در حرکت  یک ضرب مقام دوم را به دست آورد؛ اما در حرکت دو ضرب از دور مسابقه‌ها کنار رفت. توکلی با مجموع 425 کیلوگرم، که حاصل 190 کیلوگرم در یک ضرب و 235 کیلوگرم در دو ضرب بود، به نشان طلای المپیک دست یافت. نشان توکلی دومین نشان طلای المپیک در رشته وزنه‌برداری ایران بود که پس از سی و دو سال تلاش به دست آمد.  نخستین آن و آخرین نشان طلای ایران از بازی‌های المپیک در این دسته، به سال 1968 توسط محمد نصیری سرشت به دست آمده بود. با کسب این نشان، توکلی در بین نشان آوران ایران  از بازی‌های المپیک، ششمین نفری بود که به این افتخار نایل شد و در کنار تختی، حبیبی، نصیری سرشت، موحد و رسول خادم ازغدی قرار گرفت. سه شب بعد از آن، رویدادهای دیگری هم اتفاق افتاد و رضازاده و علیرضا دبیر هم به این افتخار بزرگ نایل شدند.

 توکلی

 

عناوین و افتخارات حسین توکلی
بازی‌های المپیک
2000 سیدنی، استرالیا نشان طلا(دسته 105 کیلوگرم)
مسابقه‌های جهانی
1999 آتن، یونان رتبه پنجم مساوی با نفر چهارم(دسته 10 5کیلوگرم)
2001 آتنالتا، ترکیه آسیب دید و از دور مسابقه‌ها کنار رفت
2002 ورشو، لهستان رتبه چهارم(دسته 105 کیلوگرم)
2003 ونکوور، کانادا به عنوان اعتراض به گروه‌بندی، در مسابقه‌ها شرکت نکرد
بازی‌های آسیایی
1998 بانکوک، تایلند رتبه پنجم
2002بوسان، کره نشان برنز
مسابقه‌های جهانی جوانان
1996ژوهانسبورگ، آفریقای جنوبی رتبه ششم
1997 صوفیه، بلغارستان از دور مسابقه‌ها کنار رفت
تورنمنت‌ها و جام‌ها
2000 بوداپست، مجارستان نشان نقره(تورنمنت مجارستان)
جام بین‌المللی نامجو
1375ایران نشان طلا
1376ایران نشان طلا
1377ایران نشان طلا
مسابقه قهرمانی آسیا(جوانان)
1998پکن، چین نشان طلا
مسابقه‌ قهرمانی آسیا(بزرگسالان)
1999پکن، چین نشان طلا

 

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.