حسن یزدانی

حسن یزدانی (      - 1373 )

کشتی آزاد

دارنده مدال طلای بازیهای المپیک ریو 2016

 

حسن یزدانی 

 

حسن یزدانی متولد 7 دی ماه 1373 در شهرستان جویبار می باشد

تیم ملی بزرگسالان

بعد از خداحافظی اجباری صادق گودرزی از وزن ۷۴ کیلوگرم، همه نگران این وزن بودند. حسن یزدانی کشتی را در سال ۲۰۱۱ با شرکت در مسابقات قهرمانی نوجوانان آسیا آغاز کرد که در این مسابقات به مدال برنز دست یافت. حسن یزدانی در سال ۲۰۱۴ قهرمان کشتی جوانان جهان در زاگرب کرواسی شد و در همان سال در لیگ برتر جایزه بزرگ کشتی ایران توانست ختاگ تسابلوف قهرمان وزن ۷۰ کیلوگرم جهان از روسیه را شکست دهد. او در مسابقات جام جهانی ۲۰۱۵ لس آنجلس تنها کشتی‌گیر وزن ۷۰ کیلوگرم عضو تیم ملی بود و توانست تمامی رقبای خود را شکست دهد و به همراه سایر ملی پوشان قهرمان جام جهانی کشتی شوند.

حسن یزدانی - المپیک ریو - مدال طلا - گشتی آزاد

قهرمانی جهان در لس آنجلس

حسن یزدانی که برای اولین بار در مسابقات قهرمانی جهان در قسمت بزرگسالان شرکت کرده بود در دیدار اول خود توانست جونگ یونگ هو کره‌ای را شکست دهد و در ادامه نیز میروسلاو کیروف، دیوید تلاشادزه و گرین جیمز را از پیش رو بردارد و با اقتدار به فینال برسد. یزدانی در فینال در مقابل ماگومدرسول گازیماگومدوف روس قرار گرفت و نتیجه را واگذار کرد و در پایان به مدال نقره رسید.


حسن یزدانی

نماینده ایران در المپیک ریو 2016

در فینال دوم وزن 74 کیلوگرم مسابقات انتخابی تیم ملی کشتی آزاد در ورزشگاه 12 هزار نفری آزادی حسن یزدانی موفق شد قهرمانی این وزن را به دست آورد. یزدانی که در کشتی اول 5 بر یک مصطفی حسین خانی را شکست داده بود در دومین فینال با نتیجه 2  بر صفر این حریف خود را شکست داد تا عنوان نخست این وزن را به دست آورده و به عنوان ملی‌پوش این وزن راهی المپیک شود.
حسن یزدانی

حسن یزدانی طلای المپیک را از چنگ روس‎ها  درآورد

حسن یزدانی در سه مسابقه پیش از بازی فینال در المپیک ریو فقط و فقط 8 دقیقه و 46 ثانیه زمان خواست تا حریفانی از کشورهای هاییتی، ترکیه و قزاقستان را با برتری‌های قاطعانه و حتی بدون از دست دادن یک امتیاز  شکست دهد و به عنوان نخستین کشتی‌گیر کاروان ایران به فینال برسد. یزدانی که 6 امتیاز از حریف خود عقب بود با زیرگیری های بی نقص در وقت دوم ، انور گودیوف قدرتمند را زمین گیر کرد و با نتیجه 6-6 مسابقه را برد و طلای المپیک را به شایستگی گرفت.
حریف یزدانی که در ابتدای مسابقه مصدوم شده بود بارها کشتی را قطع کرد که این مسئله با اعتراض شدید کادر فنی توام شد اما با وجود همه مشکلات، گودیف در تشک باقی ماند و در حالیکه فکر می کرد قهرمان می شود، مغلوب یزدانی شد که در ثانیه های آخر او را خاک کرد و با فریادی قهرمانی اش را به همه اعلام کرد. حسن یزدانی بعد از قاسم رضایی و سعید عبدولی سومین مدال کاروان کشتی ایران را به ارمغان آورد.
بعد از طلای علیرضا دبیر در المپیک سیدنی 16 سال بود در رشته کشتی آزاد ایران به مدال المپیک نمی‌رسید  یزدانی با غیرت مثال زدنی و فراموش نشدنی خود به آن دست پیدا کرد . به گفته وی "تاکتیک من خسته کردن حریف بود و بعد اجرای فن که خوشبختانه به خواسته خودم رسیدم و با لطف خدا قهرمان شدم."


حسن یزدانی

زندگی شخصی وبیوگرافی حسن یزدانی

حسن یزدانی چهار برادر دارد که یکی از برادرهایش کشتی گیر بود اما به خاطر مشکلات مالی کشتی را کنار گذاشت. هم اکنون او تنها کشتی گیر خانه است. رضا یزدانی کشتی گیر مطرح کشورمان پسر عموی پدری حسن یزدانی است. حسن در جویبار بزرگ شده است. شهری که در همه محلاتش مسابقه کشتی برگزار می شود. کشتی را از 11 سالگی شروع کرد. ابتدا با تیم نوجوانان کشتی را آغاز کرد سپس تیم جوانان و حال با پیراهن تیم ملی بزرگسالان به مقامی والا رسیده است. با نوجوانان دوم جهان شد و با جوانان هم قهرمان جهان . حسن یزدانی در مقطع کاردانی تربیت بدنی در دانشگاه آزاد قائم شهر تحصیل می کند. به گفته خود او "از بچگی در جویبار هم که تمرین می کردیم، با همه فنون آشنا شده بودیم و یادمان داده بودند، اما تیم بزرگسالان چیز دیگری است. به تیم بزرگسالان که می آیی، یکهو همه چیز سخت تر می شود. رسول خادم با همه کشتی گیران رابطه خوبی دارد و به همه بچه ها در اجرای فنون کمک می کند. با من هم خیلی خوب است. اما در اردو ما سبک وزن ها با علی اکبر دودانگه کار می کنیم. او بالاسر من است و همه فن ها را آقای دودانگه به من یاد می دهد." 
اهدای مدال به حرم مطهر رضوی

 کشتی‌گیر افتخارآفرین کشورمان، با توجه به قول و قراری که قبل از اعزام به برزیل داشت، مدال‌ خود را به آستان مقدس رضوی تقدیم کرد تا خادم الرضا شود. پس از ورود به کشور، مدال طلای یزدانی در اختیار خدمتگزاران به حرم امام رضا (ع) قرار می‌گیرد.
حسن یزدانی   
عناوین وافتخارات حسن یزدانی
رقابتهای کشتی قهرمانی بزرگسالان جهان
نقره : 2015 لاس وگاس- آمریکا 
رقابتهای جام جهانی
قهرمان جام جهانی 2015- لس آنجلس - آمریکا
قهرمان جام جهانی 2016- لس آنجلس - آمریکا
قهرمانی جوانان جهان
طلا : 2014 کرواسی- زاگرب
بازیهای المپیک
مدال طلای بازیهای المپیک 2016 ریو

 

 

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.