احسان حدادی

احسان حدادی ( -1363)
دوومیدانی – پرتاب دیسک
برنده مدال نقره بازیهای المپیک لندن 2012

احسان حدادی متولد سی‌ام دی ماه 1363 (بیستم ژانویه 1985) تهران است.
حدادی ورزش را با رشته‌های مختلف در مدرسه شروع کرد تا این که در سال آخر دوره ابتدایی با معرفی معلم ورزش دبستانش فعالیت جدی خود را در رشته دو ومیدانی در تیم‌های منطقه‌ای آموزش و پرورش شروع کرد.
حدادی پس از این رشته پرتاب دیسک را زیر نظر مربی‌ جدیدش تیمسار نوح‌نژاد آغاز کرد. در همین زمان یک مربی اکراینی به نام ایوان پالامارچوک که در رشته پرتاب وزنه فعالیت داشت، احسان را دید و به او پیشنهاد داد تا در پرتاب دیسک فعالیت خود را ادامه دهد.
بعد از 3 ماه تمرین با این مربی حدادی توانست 5 متر رکورد ایران را در رشته پرتاب دیسک نوجوانان به‌مقدارسانتی 10/55 متر ترقی دهد.
حدادی  پس از آن که در رده جوانان شروع به فعالیت کرد، به اردوهای خارج از کشور (اوکراین) رفت و با دو ماه تمرین با پالامارچوک، دیسک دو کیلو گرمی رابمقدار سانتیمتر 66 متر و 55 سانتی‌متر پرتاب کرد و بار دیگر رکورد ایران را در رده جوانان 5 متر ارتقا داد. 

 

احسان حدادی 

پس از این مربی حدادی با ویکتور گوتر قرار دادبست. حدادی پس از شش 6 ماه تمرین با ویکتور در مسابقات جوانان آسیا شرکت کرد و مدال طلا را از آن خود کرد و درست 20 روز بعد از مسابقات آسیایی در مسابقات جوانان جهان بود که باز هم توانست خوشرنگ ترین مدال جوانان جهان را برای کشور به ارمغان آورد.
احسان پس از مسابقات جهانی جوانان توانست در کره جنوبی رکورد آسیا را 9 سانتیمتر ترقی دهد و رکورد دار آسیا شود.
در اوایل سال 2006 و به پایان رسیدن مدت قرارداد ویکتور گوتر این مربی از ایران رفت و حدادی موفق نشد مربی هم‌سطحی دیگر جایگزین او کند.
در همین سال احسان با کمک تجربه های قبلی و تلاش و تمرینات جدی، در جام جهانی با رکورد 62 متر و 66 سانتی‌متر مدال نقره گرفت. حدادی بعد از آن در بازیهای آسیایی قطر مدال طلا گرفت.

 

حدادی

پس از این موفقیت‌ها حدادی برای یافتن مربی دلخواه به بلا روس سفر کرد و با کمک دوستانش در آنجا توانست با تجربه‌ترین و موفق‌ترین مربی دنیا را با خود به ایران آورد.
حدادی می‌گوید پروفسور کیم بوخونسف یکی از بهترین مربیان دنیا است و به لطف خداوند این افتخار بزرگ به من داده شده که شاگرد ایشان باشم.
حدادی پس از سه ماه کار با بوخونسف توانست دو بار رکورد آسیا را با رکورد 88/67 در تهران و  95/67 در بلا روس ترقی دهد.

l

مسابقات جهانی

حدادی در مسابقات جهانی سال 2007 اوزاکا به عنوان اولین ورزشکار ایرانی در تاریخ موفق شد به فینال رشته پرتاب دیسک راه‌پیدا کند و مقام هفتمی جهان را از آن خود کند .
احسان حدادی قهرمان و رکورددار پرتاپ دیسک آسیا و برنده مدال برنز قهرمانی جهان در سال 2011 ؛11 خرداد سال 1391 در ادامه لیگ الماس دو و میدانی در شهر رم،با پرتابی به میزان 66.73 به مقام اول دست یافت.

 المپیک لندن

قهرمان و رکورددار آسیا، در مرحله مقدماتی پرتاب دیسک المپیک 2012 لندن با پرتابی به میزان 65 متر و 19 سانتی‌متر ورودی فینال مسابقات را به دست آورد.
احسان حدادی قهرمان و رکورددار پرتاب دیسک آسیا در فینال رقابت‌های المپیک لندن با پرتابی به میزان 68 متر و 18 سانتی متر پس از هارتینگ با پرتاب 68 متر و 28 سانتی متر به مدال نقره دست یافت.
وی در خصوص موفقیت هایش می گوید : ما  در ورزش استعداد ناب خیلی زیاد داریم که واقعا قابل قیاس با کشورهای دیگر نیست. من به کشورهای زیادی سفر کرد‌ه‌ام و فکر می‌کنم تنها ورزشکار ایران هستم که در سال این همه سفر می‌روم؛ سالی ۳۰، ۴۰ سفر می‌روم، در مسافرت‌هایم دیده‌ام حتی در کشورهای مختلف اروپا، آمریکا و آسیا به‌اندازه ایران استعداد وجود ندارد. احساس می‌کنم به دلیل شرایط آب‌وهوایی و موقعیت جغرافیایی که ایران دارد، استعداد در تمام رشته‌ها زیاد است. این استعدادها برای شکوفایی به مربی و امکانات خوب نیاز دارند.

 حدادی

 

افتخارات  احسان حدادی
بازی‌های المپیک

نقره ۲۰۱۲ لندن پرتاب دیسک

قهرمانی جهان

برنز ۲۰۱۱ دائجو پرتاب دیسک
بازی‌های آسیایی

طلا ۲۰۰۶ دوحه پرتاب دیسک
طلا ۲۰۱۰ گوانگ‌ژو پرتاب دیسک

مسابقات قهرمانی آسیا

طلا ۲۰۰۵ اینچئون پرتاب دیسک
طلا ۲۰۰۷ امان پرتاب دیسک
طلا ۲۰۰۹ گوانگ‌ژو پرتاب دیسک
طلا ۲۰۱۱ کوبه پرتاب دیسک
بازی‌های غرب آسیا

طلا ۲۰۰۵ دوحه پرتاب دیسک
جام بین قاره‌ای دو و میدانی

نقره ۲۰۰۶ آتن پرتاب دیسک
برنز ۲۰۱۰ اسپلیت پرتاب دیسک

 

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.