دومین دورۀ بازیهای المپیک 1900 پاریس

دومین دورۀ بازیهای المپیک 1900 پاریس

زمان برگزاری:     20 می لغایت 28 اکتبر
تعداد کشورهای شرکت کننده:     23 کشور
تعداد ورزشکارن:     1330 نفر
تعداد رشته های ورزشی:     16  رشته
تعداد رویدادها:     78 ماده

olympic1900-1 olympic1900-2    
رشته های ورزشی:     تیروکمان، دو و میدانی، کریکت، دوچرخه سواری، سوارکاری، شمشیربازی، فوتبال، گلف، ژیمناستیک، چوگان، پاروزنی، راگبی، تیراندازی، شنا، تنیس، قایقرانی بادبانی.

بارون دوکوبرتن در برابر تلاش یونانی ها کهاصرار داشتند انجام بازی ها همواره در کشورشان برگزار شود، مقاومت کرد و سرانجام موفق شد انجام بازیها را به وطن خود یعنی فرانسه انتقال دهد. برگزاری بازیهای المپیک در کنار نمایشگاه جهانی، بازیها را تبدیل به برنامه ای جانبی کرد. این دوره از بازیها تحت الشعاع نمایشگاه قرار گرفت.دومین دورۀ بازیهای المپیک تا اندازه ای با هرج و مرج تؤام بود. در محل برگزاری مسابقات دو و میدانی دربویس دبلونه در میدان پرتاب دیسک و چکش، درختهایی قرار داشتند.

olympic1900-5  

در برگزاری مسابقات بعضی از رشته های ورزشی، موانع غیرعادی در مسیر مسابقه قرار داشت،به عنوان مثال شرکت کنندگان می بایست از میله بالا می رفتندو از زیر قایقها عبور می کردند، ورزشکاران در آبهای تیره دچار مشکلاتی میشدند.مسابقات کریکت و کروکت برای اولین و آخرین بار برگزار شدند و روی اوری آمریکایی سه مقام اول خودر ا در پرشهای ایستاده طول، سه گام و ارتفاع به دست آورد. او قهرمانی بودکه هفت مقام دیگر نیز کسب کرد.

رشتۀ تیراندازی به کبوترهای زنده هم جزو برناکل بازیهای دومین دوره بود که یک تیرانداز بلژیکی با کشتن 21پرنده، مقام اول المپیک را دراین رشته به دست آورد. البته، چنین مسابقه ای، دیگر هیچ دوره ای تکرار نشد.

از نکابت جالب ایندوره این بود که اغلب شرکت کنندگان اطلاع دقیقی از حضورشان در یک دوره از بازیهایالمپیک نداشتند. با این وجود، آمار رسمی نشان داد که 1319 مرد و 11 زن (که در رشته های گلف و تنیس اجازه شرکت یافته بودند)، دراین دوره از بازیها شرکت کردند و به این ترتیب، برگزاری بازیهای المپیک تداوم یافت.

olympic1900-7     olympic1900-6     
نتایج برتر و بهترین ها


جوانترین مرد ورزشکار شرکت کننده در دومین دورۀ بازیهای المپیک، کارل گوبلر در رشتۀ قایقرنی پارویی از کشور آلمان با 15سال سن بود که به مدال طلا نیز دست یافت.

جوانترین زن ورزشکار که مدال گرفت، مارین جونز از امریکا در رشتۀ تنیس بود.

مسن ترین مرد ورزشکار که مدال طلا گرفت،کنت هرمن دپورتالس از کشور سوئیس در رشتۀ قایق بادبانی با 53 سال سن بود.

بیشترین تعداد مدال را ایروینگ بکستر آمریکایی با 5 مدال (2 طلا، 3 نقره، دردو و میدانی به دست آورد. بعد از او، هموطنش واکرتوکسبوری در دو و میدانی موفق به کسب 2 مدال طلا، 2 مدال نقره و 1 برنز شد. یک هموطن دیگر او به نام آلوین کرینزلاین موفق شد به تنهایی 4 مدال طلا در دو و میدانی کسب کند پس از این افراد، یک تیرانداز سوئیسی موفق به کسب 3 مدال طلاو 1 برنز شد نام او کوراداستیلی بود. ورزشکاری از کشور فرانسه به نام آشیل پاروشه در تیراندازی 1 مدال طلا، 2 مدال نقره و یک مدال برنز کسب کرد. استنلی رولی از اتریش موفق شد دردو و میدانی 1 مدال طلا 3 برنز کسب کند. و تیرانداز نروژی به نام اوله استمر موفق به کسب 2 مدال نقره و 2 برنز شد.

olympic1900-9 olympic1900-9
olympic1900-8

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.