هشتمین دورۀ بازی های المپیک 1924 پاریس

هشتمین دورۀ بازی های المپیک 1924 پاریس

زمان برگزاری:     4 مه لغایت 27 ژوئیه
تعداد کشورهای شرکت کننده:     44 کشور
تعداد ورزشکارن:     3092 نفر (2956 مرد- 136 زن)
تعداد رشته های ورزشی:     18 رشته
تعداد رویدادها:     124 ماده

1924         1924  

رشته های ورزشی:     دو و میدانی، بوکس، دوچرخه سواری، سوارکاری، شمشیربازی،  فوتبال، ژیمناستیک، هاکی، پنجگانه مدرن، چوگان، قایقرانی پارویی، راگبی، تیراندازی، شنا، تنیس، وزنه برداری، کشتی، قایقرانی بادبانی.

شهر پاریس بعد از دومین دورۀ المپیک در سال 1900، برایدومین بار میزبان بازی های المپیک شد. این دوره از بازیها باالمپیک سال 1900 کاملاً تفاوت داشت. پیردوکوبرتن با جلب حمایت موفقیت آمیز خود، بازیها را از آمستردام به پاریس ببرد. به این ترتیب، بازیهای المپیک به نحو خاطره انگیزی برگزار شد؛ چرا که استادیوم استیدکلمب شاهد برگزاری مراسم با شکوه افتتاحیه و موفقیت های هارولد آبراهامز در دو 100 متر و اریک لیدل در دو 400 متر بود. شرح حال آنها در فیلم «ارابه های آتشین» با نثر شاعرانه ای به تصویر کشیده شد. آبراهامز در المپیک 1924 چاریس به اوج رسید و با آمریکایی ها در کسب مقام رقابت کرد. لیدل که در خط بیرونی پیستمی دوید، در دو 400 متر همه را مبهوت خود ساخت و 8/0 ثانیه زودتر از نفر دوم به خط پایان رسید.
پیروزی های بزرگ پاوو نورمی موفقیت های دیگران را تحت الشعاع خود قرار داده بود. تیم ملی کشورش فنلاند چون احساس می کرد که او فشار زیادی را تحمل کرده است،به اواجازه نداد تا ددر رشتۀ 10000 متر نیز مسابقه دهد. به نظر آنها، او تلاش بیش از حدی کرده بود.
نورمی، فینال دوهای 1500 متر و 5000 متر را به فاصلۀ دو ساعت در یک بعد از ظهر دوید و در هر دو مسابقه به مقام قهرمانی رسید.دو روز بعد، او در مسابقۀ دو صحرانوردی با وجود شرایط طاقت فرسا، با یک دقیقه برتری نسبت به نفر دوم پیروز شد وفنلاند، طلای تیمی را به دست آورد. او روز بعد، افتخار قهرمانی در دو 3000 متر را برای کشورش به ارمغان آورد.
ویلی ریتولا نیز چهار مال طلا به دست آورد.در حقیقت، تلاش این دو ورزشکار بود که کشورشان فنلاند را تا مقام دوم جدول مدالها بالا برد.
دررشتۀ شنا، جانی ویسمولر آمریکایی، مدال طلای 100 متر آزاد و 400 متر آزاد و امدادی را به دست آورد. این شناگر متولد اتریش در رشتۀ واترپلو نیز موفق به کسب مدال برنز شد. او در زمان استراحت بین مسابقات، با انجام حرکات کمدی-نمایشی شیرجه به سرگرم کردن تماشاگران می پرداخت. اهالی پاریس به او علاقه زیادی پیدا کردند، البته، آوازۀ او به همین جا ختم نشد؛ زیرا شش سال بعد از کسب اولین مدال طلا (او دو مدال طلای دیگر در بازیهای المپیک آمستردام به دست آورد) او در شرایطی که مشغول تمرینات آمادگی برای شرکت در المپیک 1932 لس آنجلس بود، پیشنهاد پوشیدن مایو جهت عکس برداری تبلیغاتی در مقابل دریافت 500 دلار برای مدت یک هفته را پذیرفت. یکی از عکسهای او مورد توجه فیلمسازان هالیوود قرار گرفت و از وی دعوت شد تابرای شرکت در فیلم «تارزان» چند صحنۀآزمایشی از او بگیرند. به این ترتیب، ویسمولر در 12 فیلم تارزان ایفای نقش کرد و در نتیجه، مبدل به مشهورترین شناگر و هنرپیشۀ عصر خود شد.

1924  

او تنها فرد شهرت یافته در پاریس نبود؛ اگرچه هنوز، نوبت به شهرت هلن ویلز نرسیده بود. ویلز مدال طلای انفرادی و دوبل را درتنیس کسب کرد. البته، ویلز فرصتهای دیگری نیز برای رقابت به دست آورد.این تنیس باز جوان بعدها در هشت مسابقۀ انفرادی ویمبلدون و هفت مسابقه آزاد انفرادی امریکا، مقام اول را به دست آورد.در طول یک دورۀ پنج ساله (32-1927)، ویلز نه تنها در هیچ مسابقۀ انفرادی شکست نخورد؛ بلکه حتی در یک ست هم ناموفق نبود.
مسابقات رشتۀ راگبی المپیک برای آخرین بار در پاریس برگزار شد، فینال این مسابقات بین فرانسه و ایالات متحده بود. بدین ترتیب مسابقات این رشته فقط در چهار دورۀ المپیک برگزار گردید.
به این ترتیب، کوبرتن، بنیانگذار المپیک نوین یک بار دیگر میزبان ورزشکاران جوان جهان در کشورش شد. این آخرین المپیکی بود که در شهر پاریس و در حضور او برگزاری شد.

 

1924       1924

نتایج برتر و بهترین ها


بهترین نتیجۀ انفرادی را ورزشکار فنلاندی، ویلی ریتولا در رشتۀ دو و میدانی به دست آورد. او موفق شد 6 مدال (4 طلا، 2 نقره) کسب کند. پاوو نورمی فنلاندی در رشتۀ دو ومیدانی به تنهایی 5 مدال کسب کرد.
روگرد داکرت فرانسوی در رشتۀ شمشیربازی 5مدال (3 طلا، 2 نقره) به دست آورد. پس از او جانی ویسمولر آمریکایی در رشتۀ شنا و واترپلو 4 مدال (3 طلا،1 برنز) را از آن خود کرد.
جوان ترین مرد ورزشکار که مدال نصیب او شد، مارسل لپان فرانسوی با 14 سال سن در رشتۀ قایقرانی پارویی بود.

 

1924    1924  

 

جوان ترین زن ورزشکار که مدال طلا گرفت، مارتا نورلوئیس با 16 سال سن از امریکا در رشتۀ شنا بود.
جوان ترین مرد ورزشکاری که مدال طلا به دست اورد، جکی فیلدز با 16 سال سن در رشتۀ مشت زنی از امریکا بود.
مسن ترین مرد ورزشکار شرکت کننده که مدال طلا هم تصاحب کرد، آلن ویتی با 58 سال سن از انگلستان بود، او در رشتۀ تیراندازی به این مدال دست یافت.
مسن ترین ورزشکار شرکت کننده که مدال طلا هم گرفت، خانم هازل ویتمن با 37 سال سن بود. او توانست در رشتۀ تنیس مدال طلا بگیرد. هازل ویتمن هموطن آلن ویتی بود.

 

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.