طرح های پژوهشی تاریخ شفاهی

 
از آنجایی که تاریخ شفاهی می تواند در گستره وسیعی از تاریخ ورزش ایران  در حوزه های مختلف انجام شود اجرای طرح ها از طریق برون سپاری و پروژه محور به افراد و گروه های متخصص سپرده شده است. 

 

  • طرح های ارایه شده به دپارتمان تاریخ شفاهی ورزش ایران  53  عنوان طرح
  • طرح های پذیرفته شده  13 طرح
 
 
---<< عناوین طرح های مصوب >>---

 

1.تاریخ شفاهی فوتبال ایران(1300-1357)

این پژوهش بر آن است تا به تدوین تاریخ این ورزش از منظر تأثیر و تأثر از گفتمانهای سیاسی و شهری و قومی در ایران بپردازد و از این رهیافت به توصیف و تشریح چگونگی تأسیس و عملکرد نهادهای ورزشی مدرن، باشگاهها و فضاهای کالبدی، شکلگیری شخصیت کنشگران و عملکرد آنان )نظیر بازیکنان، مربیان، اصحاب رسانه و فرهنگ تماشاگر( و رخدادهای ورزشی منعقد شده در ایران از ابتدای آغاز این ورزش تا سال 1357 و نیز نقش این ورزش در شکل‌گیری و تکوین هویت کانون های شهری مختلف بپردازد.


2.تاریخ شفاهی تحولات ورزش زنان در ایران 

این پژوهش  به تاریخ شفاهی فدراسیون ورزش زنان کشورهای اسلامی می‌پردازد. این طرح در تلاش است تا تصویری ورزشی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی را از شکل‌گیری، توسعه و فعالیت و تعطیلی این فدراسیون ارائه دهد. البته این پژوهش فقط به بیان نقش و عملکرد فدراسیون ورزش زنان کشورهای اسلامی نمی‌پردازد بلکه در پی آن است تا از طریق بررسی فعالیت این فدراسیون برشی از وضعیت ورزش زنان در ایران بعد از انقلاب اسلامی را نیز مورد بررسی و تحقیق قرار دهد.


 3.تاریخ شفاهی کشتی ایران  _____(( برای اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید ))____

 این پژوهش بازنمایی و بازتولید فرهنگ قهرمانی و پهلوانی در تاریخ ورزش کشتی ایران است. بخش دیگر این پروژه مربوط به غلامرضا تختی است بی شک در این مسیر نام غلامرضا تختی به عنوان یکی از پهلوانان تاریخ ورزش ایران می درخشد.


4.تاریخ شفاهی مطبوعات ورزشی ایران؛ پژوهشگر ابراهیم افشار  

این پروژه در پی آن است که نکات تاریک تاریخ مطبوعات ورزشی ایران اعم از  روزنامه ها و مجلات  و افراد شاغل در آن را روشن کند. 


5.تاریخ شفاهی مجموعه ها واماکن ورزشی شهر تهران

 نبودن مراجع  ومنابع برای شناخت دقیق وعلمی تاریخ اماکن ورزشی وورزشگاه های شهر تهران به علت عدم اطلاع از اهمیت آن در شناخت جامعه وبی توجهی به طبقه بندی اطلاعاتی وتاریخی در این عرصه  و اشتباهاتی که در این زمینه از فرط تکرار بدل به یک جعل تاریخی شده نگران کننده است. ثبت وضبط تاریخی و تدوین و تنظیم وتهیه منابع  مرتبط به دلیل فوق موجه  و ضروری است.


6.تاریخ شفاهی ورزش معلولین و جنبش پارالمپیک در ایران

کمیته ملی پارالمپیک ایران پس از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفته است و در این سال¬ها همواره افراد شاخصی در پیشرفت و توسعه ورزش معلولین در کشور پیشگام بوده¬اند، افرادی که در حال حاضر سرشار از تجربه¬های ارزشمند هستند. گفتگو با چنین افرادی در قالب تاریخ شفاهی، این تجربیات را از حالت ذهنی به عینی تبدیل کرده و آن را به یک دانش کاربردی تبدیل می¬کند.


7. تاریخ شفاهی سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش و  جوانان؛ پژوهشگردکتر حبیب هنری

این پژوهش در تلاش است تا تصویری از شکل‌گیری، تغییرات، توسعه و فعالیت سازمان تربیت بدنی و وزارت ورزش و جوانان را ارائه دهد. البته این پژوهش از تاثیر این نهاد بر وضعیت ورزش در ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی چشم پوشی نخواهد کرد.


8.تاریخ شفاهی کمیته ملی المپیک؛پژوهشگر سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران 

 این پژوهش  به تاریخ شفاهی کمیته ملی المپیک ایران می‌پردازد. این طرح در تلاش است تا تصویری اداری، فرهنگی، ورزشی و سیاسی را از شکل‌گیری، توسعه و فعالیت کمیته ملی المپیک ایران ارائه دهد. البته این پژوهش فقط به بیان نقش و عملکرد کمیته ملی المپیک ایران نمی‌پردازد بلکه در پی آن است تا از این طریق بُرشی از تاثیر این کمیته بر وضعیت ورزش در ایران قبل و بعد از انقلاب اسلامی را نیز مورد بررسی و تحقیق قرار دهد.


9.تاریخ شفاهی بازیهای آسیایی تهران 1353

 از آنجا که حدود نیم قرن از میزبانی بازیهای آسیایی تهران گذشته است، ضرورت دارد نسل جوان که اطلاعات کمتری نسبت به این برگزاری دارند، با ابعاد مختلف این برگزاری آشنا شوند.10.تدوین تاریخ شفاهی ورزش آموزش و پرورش ایران

در این پژوهش محققان ضمن وقایع نگاری اتفاقات و رویدادهای مهم ورزش دانش آموزی ایران از زمان پیدایش تاکنون و تحلیل تحولات آن؛ به تبیین دستاوردهای ورزش دانش آموزی در این دوران، تشریح سیر تحول ارتباطات آن با سایر سازمان های ورزشی، آموزشی و دانشگاهی ملی و بین المللی و بررسی تاریخچه اجمالی طرح ها، برنامه ها، قوانین و مقررات، ساختار تشکیلاتی، نیروی انسانی و اعتبارات ورزش آموزش و پرورش کشور خواهند پرداخت.


11.مروری بر تاریخ شفاهی والیبال ایران با تاکید بر رشد فزاینده والیبال ایران بعد از انقلاب اسلامی

 این پژوهش   به صورت انحصاری برروی تاریخ جهش والیبال ایران در عرصه های بین‌المللی با تأکید بر حضور در المپیک و بازی‌های آسیایی می پردازد. 


12.نگاهی به بسکتبال 100 ساله ایران با بهره گیری از تجربیات اشخاص تاثیرگذار این رشته

این پژوهش،  به کند و کاو در دوران توسعه رشته بسکتبال در ایران با مراجعه به افراد تاثیرگذار که می‌تواند به عنوان مرجعی در آینده مورد استفاده قرار گیرد، می پردازد.


13.تاریخ شفاهی فوتبال ایران(1399-1357)؛ 

این پژوهش بر آن است تا به تدوین تاریخ این ورزش از منظر تأثیر و تأثر از گفتمان‌های سیاسی، شهری و قومی در ایران بپردازد و به توصیف و تشریح چگونگی تحولات فوتبال پس از انقلاب، و عملکرد نهادهای ورزشی مدرن، باشگاه‌ها و فضاهای کالبدی، شکل‌گیری شخصیت کنش‌گران و عملکرد آنان )نظیر بازیکنان، مربیان، اصحاب رسانه و فرهنگ تماشاگر) و رخدادهای ورزشی منعقد شده تاکنون و نیز نقش این ورزش در شکل‌گیری و تکوین تحولات سیاسی ـ اجتماعی و هویتی در ایران پس از انقلاب اسلامی بپردازد

 
 
 

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.