هشدار اینترپل و وادا به مردم 190 کشور ؛ این ماده کشنده است، مصرف نکنید

هشدار اینترپل و وادا به مردم 190 کشور ؛  این ماده کشنده است، مصرف نکنید
شیوع ماده ای کشنده به نام دی نیتروفنول 2و4 (DNP) به عنوان مکمل یا داروی رژیم غذایی و بدنسازی در برخی از کشورها، باعث شد تا اینترپل که در زمینه مبارزه با دوپینگ با آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ(وادا) همکاری دارد، هشداری جهانی در رابطه با مصرف این ماده صادر کند.

به گزارش روابط عمومی کمیته ملی المپیک و به نقل از سایت فدراسیون پزشکی ورزشی به نقل از وادا، DNP ماده ای است که به عنوان یک ماده خام در مواد منفجره مورد استفاده قرار می گیرد و اخیرا گزارش بیماری شدید یک زن در بریتانیا و یک مرد در فرانسه به دلیل مصرف این ماده مخابره شده است. علاوه بر این اینترپل خود نیز گزارشی از یکی از آزمایشگاه های مورد تایید وادا در استرالیا درباره وجود این ماده در این کشور دریافت کرده است به همین دلیل امروز هشداری جهانی در این رابطه صادر کرد. هشداری که به درخواست وزارت بهداشت همگانی و محیط فرانسه صادر و برای 190 کشور دنیا ارسال شد.

وادا درباره این ماده تصریح دارد که گرچه این ماده اغلب به شکل یک پودر زرد رنگ و گاهی به شکل کپسول فروخته می شود ، اما دیده شده که آن را به شکل کرم هم مورد استفاده قرار می دهند. این در شرایطی است که این ماده از نظر ماهیتی به شدت سلامت انسان را تهدید می کند و متاسفانه تولید غیر قانونی آن در شرایط غیر بهداشتی نیز مزید بر علت شده است تا درصد آسیب رسانی اش به انسان بیشتر هم بشود.

وادا درباره این ماده سمی می افزاید: در دهه 1930 این ماده برای افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش سوخت و ساز بدن مورد استفاده بود اما به دلیل اعلام چندین مورد مرگ ناشی از مصرف DNP از چرخه مصرف خارج شد.

دیوید هومن ، دبیرکل آزانس جهانی مبارزه با دوپینگ(وادا) دراین باره گفت: وادا از ورزشکاران می خواهد که به هیچ نحوی و تحت هیچ شرایطی از این ماده مرگ بار استفاده نکنند.این ماده نه تنها از سوی وادا و در لیست جهانی مکمل های اعلام شده وادا تایید نشده و جزء مکمل های مممنوعه است ، بلکه خطرناک بودن این ماده هم کاملا به روشنی اعلام کرده و توسط هر اداره بهداشت نظارتی دولتی برای استفاده درمانی انسان مورد تایید نیست.هیچ ورزشکاری نباید از این مکمل مرگ بار به دلیل خطراتی که در پی دارد و غیر قانونی بودنش استفاده کند.

وی افزود :ما از اینترپل تشکر می کنیم که خطرات این ماده را به شکل هشدار عمومی و جهانی اعلام کرده است. این نمونه ای از ویژگی های همکاری نزدیک و خوب سازمان های مبارزه با دوپینگ و اجرای قانون با هم است تا بتوانند با هم اقدامات اساسی را در پیشگیری از بروز این دست مشکلات انجام دهند.

یادآور می شود، واحد مبارزه با دوپینگ اینتر پل اقدامات جدی تری در خصوص تولید و حمایت از داروهای افزایش دهنده نیرو و ورزشکاران دوپینگی در سطوح بالا و قهرمانی انجام می دهد .

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۴ ۱۲:۲۰

نظر مخاطبان

نام را وارد کنید
پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.