آخرین تغییرات در لیست داروهای ممنوعه سال 2015 اعلام شد

آخرین تغییرات در لیست داروهای ممنوعه سال 2015 اعلام شد
قائم مقام دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ(نادو) آخرین تغییرات لیست داروهای ممنوعه آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ( وادا) را که قرار است از اول سال 2015 (11 دی ماه 1393) اجرایی شود را اعلام کرد.
دکتر رامین طباطبایی قائم مقام دبیر کل ستاد ملی مبارزه با دوپینگ در این خصوص اظهار کرد: با توجه به در پیش بودن سال نوی میلادی ، وادا آخرین فهرست داروهای ممنوعه را به سازمان های ملی مبارزه با دوپینگ اعلام کرد و مطابق سال های اخیر نادو این لیست را بلافاصله در اختیار جامعه ورزش کشور قرار می دهد. فهرست سال 2015 نسبت به سال گذشته تغییرات ناچیزی دارد .
وی آخرین تغییرات لیست داروهای ممنوعه وادا را به این شرح بیان کرد:
1-درگروهS1 عوامل آنابولیک ، بعضی از نامگذاری های علمی تغییر کرده است.
2-در عنوان گروه S2  عبارت mimetics (مقلد ها) اضافه شده است. در واقه دسته بندی این گروه گسترده تر شده است.
3-در گروهS4 داروی تری متازیدین  که یک داروی تعدیل کننده متابولیسم قلبی است از گروه S6 به این گروه منتقل شده است.
4- در گروه M2  : در مواقع اقدامات مربوط به جراحی استفاده از سرم های داخلی وریدی در صورت تجویز پزشک بیش از 50 میلی لیتر در شش ساعت مجاز شمرده شده است، این در حالی است که پیش از این ورزشکار فقط در صورت بستری شدن می توانست این تزریق را انجام دهد که در حال حاضر مورد جراحی نیز به این بند اضافه شده است.
5- گروهS6 جابجایی در مثال های بیشتری از داروهای محرکی که شامل این دسته می شوند آورده شده است .
6- در گروهS9 عنوان این گروه ازگلوکوکورتیکواستروئیدها به گلوکوکورتیکوئیدها تغییر یافته است. دامنه داروهای این گروه با توجه به تغییر نام گسترده تر شده است.
7- در گروهP2 مربوط به ممنوعیت داروها در ورزشهای خاص مصرف بتابلوکرها برای ورزشکاران فدراسیون جهانی ورزش های زیرآب(CMAS) ممنوع شده است.
در برنامه پایش 2015 داروی پسودوافدرین که یک داروی ضد احتقان است از برنامه پایش سال 2015 (مصرف زیر 150 میکروگرم در هر میلی لیتر) متوقف شده است . بنابراین ورزشکاران با توجه به اینکه مصرف بالای این مقدار در حین مسابقات دوپینگ محسوب می شود می بایست در مصرف این ماده احتیاط لازم را داشته و حداقل 24 ساعت قبل از مسابقه از مصرف آن خودداری نمایند .
۱۳ آذر ۱۳۹۳ ۱۲:۴۵

نظر مخاطبان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.