حمید استیلی سفیر ورزش همگانی شد

حمید استیلی سفیر ورزش همگانی شد
زننده گل قرن به آمریکا و بازیکن پیشین تیم ملی فوتبال ایران به عنوان سفیر ورزش همگانی معرفی شد.
به گزارش روابط عمومی کمیته ملی المپیک و به نقل از فدراسیون ورزشهای همگانی، حمید استیلی ظهر امروز سه شنبه با حضور در محل فدراسیون ورزشهای همگانی با افشین ملایی رئیس این فدراسیون دیدار و گفتگو کرد و به عنوان سفیر ورزش همگانی معرفی شد.

حمید استیلی در این مورد گفت: مهم است بتوانیم در عمل فعالیت اثرگذاری انجام دهیم و باید از ظرفیت مجموعه‌های مختلف از جمله شهرداری‌ها در این زمینه به نحو مطلوب بهره برد و تعامل خوبی را در راستای همگانی کردن ورزش و افزایش میزان فعالیت بدنی مردم برقرار کرد.

او ادامه داد:  مقام معظم رهبری نیز به ورزش همگانی تاکید ویژه‌ای دارد اما در عمل آنچه که باید رخ نداده و در حال حاضر با کم تحرکی در جامعه روبه‌رو هستیم.

این پیشکسوت تیم ملی فوتبال ایران با بیان این که بودجه فدراسیون ورزش‌های همگانی، اصلا کفاف اجرای برنامه‌های مربوطه در راستای توسعه ورزش همگانی را نمی‌دهد، خاطرنشان کرد: باید بتوان ورزش همگانی را درآمدزا کرد و در صورتی که درآمدزایی وجود نداشته در عمل نمی‌توان کاری کرد.

استیلی با اشاره به این که آلودگی هوا و تغذیه نامناسب شرایط نابهنجاری را برای کودکان نیز در جامعه به وجود آورده است، عنوان کرد: باید دولتمردان به این مسائل گوش دهند و رسانه‌ها باید به صورت مستمر به مقوله ورزش همگانی بپردازند.

وی با اشاره به این که ورزش همگانی دامنه است و ورزش قهرمانی قله است، اظهار کرد: تا زمانی که دامنه گسترده نباشد نمی‌توان به قله مطلوب دست یافت.

این پیشکسوت تیم ملی فوتبال ایران با انتقاد از این که ورزش کردن در کشور گران شده است، عنوان کرد: متاسفانه امروزه برای حضور در چمن مصنوعی نیز باید پول پرداخت کرد؛ در گذشته این‌گونه نبود و در زمین خاکی پولی پرداخت نمی‌کردیم. باید توجه داشته باشیم که نیروی انسانی بسیار خوبی در کشور وجود دارد که باید از ظرفیت آن استفاده کرد.

استیلی با تاکید بر این که ورزش همگانی می‌تواند سلامت جامعه را تامین کند، افزود: متاسفانه فضای ورزشی برای بانوان کم‌تر است و باید فضای ورزشی مناسب را برای مردان و زنان ایجاد کرد.

او ادامه داد: طبق آمار در اروپا مردم ۵۲ دقیقه در طول روز و در ایران ۱۳ دقیقه در روز ورزش می‌کنند که این آمار در کشور ما بسیار پایین‌تر از کشورهای اروپایی است. مجلس پول ورزش قهرمانی را قطع کرده و بودجه ورزش همگانی را نیز کاهش داده است و اگر هدف این است که ورزش همگانی در کشور توسعه یابد باید همگی پیشقدم شوند و مسئولان و دولت در کنار یکدیگر قرار گیرند.

افشین ملایی نیز با اشاره به این که ورزش کم هزینه‌ترین و بهره‌ورترین راهکار برای تامین سلامت مردم است، اظهار کرد: متاسفانه می‌گویند ایرانی‌ها فقط صدای بلند را می‌شنوند و تا زمانی که مساله‌ای به بحران تبدیل نشود کاری انجام نمی‌دهند و باید به صراحت اعلام کرد که میزان عالیت بدنی مردم ایران اصلا در سطح مناسبی قرار ندارد.

وی با تاکید بر این که سلامت ملی به خطر افتاده است، عنوان کرد: توسعه زیرساخت‌های ورزش همگانی باید مدنظر قرار گیرد و شرایطی ایجاد شود که میزان تحرک مردم افزایش یابد.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان این که مردم ایران در طول روز ۱۳ دقیقه ورزش می‌کنند، گفت: میزان ورزش مردم در اروپا در طول روز ۵۲ دقیقه است و شاهد اختلاف بالای میزان ورزش کردن مردم در کشور با کشورهای اروپایی هستیم.

ملایی با اشاره به این که دیگر با برگزاری همایش پیاده‌روی و اهدای جوایز نمی‌توان مشکل کم تحرکی را کم کرد، گفت: باید فعالیت بدنی به صورت مستمر مدنظر قرار گیرد و مردم روزانه ورزش کردن را در دستور کار قرار دهند.

او ادامه داد: رویکرد فدراسیون همگانی این است که از طرح شهر فعال و فعالیت بدنی در تمامی شهرهای ایران حمایت کند. قرار است در دهه فجر در شش رشته مسابقات ورزشی مدنظر قرار گیرد اما با توجه به شیوع ویروس سرعت خود را کم کرده‌ایم و اگر کرونا اجازه ندهد مسابقات با تعویق روبه‌رو خواهد شد.

رییس فدراسیون ورزش‌های همگانی با بیان این که فدراسیون متبوعش علاقمند نیست درآمدهای خود را از جیب مردم تامین کند، خاطرنشان کرد: اعتبار وزارت ورزش به عنوان دولت به فدراسیون ورزش‌های همگانی قابل تامل است و تا کنون تنها ۳.۵ میلیارد تومان تخصیص داشته‌ایم که حدود یک سوم رقم تعیین شده است.

ملایی با اشاره به این که حدود ۶۰ رشته ورزشی تحت پوشش داریم، گفت: مینی فوتبال ظرفیت تحت پوشش قرار دادن یک میلیون ورزشکار را در سراسر کشور دارد و باید به ظرفیت‌های ورزش همگانی بیش از پیش توجه و مردم را با ورزش‌های همگانی درگیر کرد.
۱۲ بهمن ۱۴۰۰ ۱۴:۱۳

نظر مخاطبان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.