طعنه تلخ باخ به خودمحوری در ورزش اروپا

طعنه تلخ باخ به خودمحوری در ورزش اروپا
رئیس کمیته بین المللی المپیک، توماس باخ بار دیگر هشدار خود را مبنی بر اینکه مدل ورزشی اروپا به دلیل "اهداف صرفاً سودآوری تأمین کنندگان و سرمایه گذاران ورزش تجاری" در بحبوحه جدایی سوپرلیگ فوتبال اعلام کرد.
 
 
به گزارش روابط عمومی کمیته ملی المپیک و به نقل از  یوفا، هرچند باخ به اشخاصی که پشت این اقدام شورشی بودند اشاره ای نداشت، اما در مورد اینکه پیام وی در کنگره یوفا در مونترو خطاب به چه کسی بود، تردید زیادی ایجاد نکرد. دوازده باشگاه فوتبال که نیمی از آنها از لیگ برتر انگلیس می آیند سوپرلیگ را با اعتراض گسترده یوفا، فیفا ، سایر باشگاه ها و هواداران در سراسر جهان آغاز کلید زده اند. این واکنش آنچنان جدی بود که هر شش طرف انگلیسی از جمله منچستر یونایتد ، لیورپول ، چلسی ، منچسترسیتی ، تاتنهام هاتسپر و آرسنال اکنون کنار کشیده اند و پروژه سوپرلیگ در آستانه ویرانی قرارگرفته است. براساس این برنامه ها ، 15 "باشگاه موسس" در لیگ اواسط هفته ، که توسط بانک سرمایه گذاری JP Morgan با مبلغ 3.5 میلیارد یورو (3 میلیارد پوند / 4.2 میلیارد دلار) تأمین مالی می شود ، موقعیت خود را تثبیت می کردند.
همه افراد درگیر در این رویداد ساختگی اروپایی با ممنوعیت های مسابقاتی از سوی UEFA و FIFA تهدید شده اند و مقامات عالی رتبه هشدار دادند که ممکن است از زمان مسابقات قهرمانی اروپا در سالجاری اجرا گردد. باخ پیش از عقب نشینی تیمهای فوتبال اروپا از تصمیم خود اظهارداشت که مدل ورزشی اروپا در معرض تهدید "یک رویکرد صرفاً سودآورانه" است که ارزش های اجتماعی ورزش و نیازهای واقعی در جهان پس از کرونا را نادیده می گیرد.
باخ افزود: "در این محیط قطبی ، منافع شخصی و نخوت در حال واگذاری جای خود به همبستگی ، ارزشهای مشترک و قوانین رایج است. این درسی است برای همه و برای سازمانهای ورزشی. اگر به همه چیز از منظر تجارت نگاه شود ، رسالت اجتماعی ورزش از بین می رود." جیانی اینفانتینو ، رئیس فیفا نیز در سخنرانی خود در کنگره یوفا از 12 باشگاه موسس سوپرلیگ انتقاد کرد و هشدار داد که اگر به این جدایی بحث برانگیز ادامه دهند "باید با عواقب انتخابی خود ادامه دهند".اتحادیه 55 عضوی یوفا نیز به اتفاق آرا اعلامیه ای را محکومیت آغاز سوپرلیگ صادرکرد.
 
۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۷:۲۵

نظر مخاطبان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.