در حاشیه سومین همایش کمیسیون فرهنگی؛صالحی امیری: باید روح اخلاق در ورزش دمیده شود

در حاشیه سومین همایش کمیسیون فرهنگی؛صالحی امیری: باید روح اخلاق در ورزش دمیده شود
رئیس کمیته ملی المپیک در سومین همایش کمیسیون فرهنگی تبعیض را ویروسی دانست که مسیر جامعه را از عدالت و امنیت دور و جامعه را دچار چالش می کند.

به گزارش روابط عمومی کمیته ملی المپیک؛ در سومین همایش کمیسیون فرهنگی با عنوان "فرهنگ و اخلاق"دکتر سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک ضمن تاکید بر اینکه انتظار عموم و واکنش اجتماعی نسبت به جامعه ورزش بخصوص در بحث اخلاقیات بسیار بالاست در تشریح جامعه اخلاقی با برشمردن شاخص های آن گفت: اعتماد یکی از سنجش‌های جامعه اخلاقی است هر میزان سطح اعتماد در جامعه بالا باشد روابط انسانی و اخلاقی نیز بهتر است.
وی افزود: تقدم منافع جمعی بر منافع فردی از دیگر شاخص ها در جامعه اخلاقی است، چالش جامعه چالش همه انسان‌ها است. در این جامعه همه سازگارهستند و با شاخص سازگاری اجتماعی افراد جامعه  سر کوچکترین مساله چالش نمی کنند.
رئیس کمیته ملی المپیک گفت: در جامعه اخلاقی روابط انسانی حاکم است ،همچنین برخلاف جوامع غیر اخلاقی انسان محور توسعه است نه ثروت. بنابراین با ریل گذاری باید محور توسعه را از توسعه انسانی آغاز کرد.
وی اضافه کرد: عدالت و احساس امنیت از دیگر شاخص های جامعه اخلاقی هستند  که شامل امنیت فکر،امنیت مالی، امنیت جانی، امنیت خانوادگی، امنیت ذهنی، امنیت قلم، امنیت روانی، امنیت ذهنی  و سایر  موارد می شود؛ امنیت مختص جامعه اخلاقی است.
برابری و نبود تبعیض یکی از شاخص های جامعه اخلاقی است. مفهوم تبعیض ویروسی است که مسیر جامعه را از عدالت و امنیت دور می کند.
رییس کمیته المپیک شفافیت را از دیگر معیارهای جامعه اخلاقی برشمرد و گفت: شفافیت یکی از کانون های تحقق اصلی عدالت در جامعه اخلاقی است و نبود شفافیت محصول تبعیض های گذشته و تاریک خانه هاست.
صالحی امیری فضیلت محوری را در مقابل رذیلت محوری  در زمره شاخص دیگر جامعه اخلاقی عنوان کرد و افزود:فضیلت یعنی ارزش های درونی در عرصه های اجتماعی ظهور پیدا کند.
وی سیاست اخلاقی را هم در ذیل جامعه اخلاقی بیان می کند که از منظر وی احساس هویت مشترک نیز در این جایگاه تعریف می شود.
رئیس کمیته ملی المپیک افزود: خانواده مستحکم  از دیگر مختصات یک جامعه اخلاقی است و خانواده اصلی ترین کانون تداوم حیات یک جامعه است، در ایران مهمترین رکن تولید و بازتولید جامعه اخلاقی است. همچنین در جامعه اخلاقی افراد به هم حسن نظر دارند و حریم انسانها باید محترم شمرده شود.
صالحی امیری ادامه داد: گفت و گو معجزه ای است که می تواند رفع چالش ها و ایجاد سازگاری بیشتر جامعه را فراهم آورد. و باعث فهم مشترک و سازگاری بیشتر خواهد شد.
وی درباره شاخص حاکمیت باورها در مقابل بایدها در جامعه اخلاقی افزود: جامعه اخلاقی جامعه است که بر مدار باورهای درونی حرکت می کند و جامعه غیراخلاقی جامعه است که بر مبنای بایدها است.
رییس کمیته ملی المپیک در پایان گفت: ورزش ایران برای حرکت به سمت قله باید در حوزه فرهنگ قوی باشد و شیفت گفتمانی داشته باشد،بدون گفتمان فرهنگی به توسعه در ورزش نخواهیم رسید.برای حاکمیت فرهنگ باید روح اخلاق در ورزش دمیده شود. اخلاق جوهر فرهنگ است و نما و زیبایی فرهنگ در اخلاق هویدا می شود.

۲۰ آبان ۱۳۹۸ ۱۵:۱۴

نظر مخاطبان

نام را وارد کنید
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

تماس با ما

آدرس:تهران ،بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی ،خیابان سئول شمالی ،
کدپستی 1995614336
تلفن:26203425-31  نمابر: 26203374 

آیکون ایمیل

ما را دنبال کنید

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید، از اخبار و اطلاعیه ها با خبر شوید و نظرات خود را بیان کنید.