French Arabic English Persian
 
المپیک 1948
المپیک 1948
المپیک 1952
المپیک 1952
المپیک 1956
المپیک 1956
المپیک 1960
المپیک 1960
المپیک 1964
المپیک 1964
المپیک 1968
المپیک 1968
المپیک 1972
المپیک 1972
المپیک 1976
المپیک 1976
المپیک 1988
المپیک 1988
المپیک 1992
المپیک 1992
المپیک 1996
المپیک 1996
المپیک 2000
المپیک 2000
المپیک 2004
المپیک 2004
المپیک 2008
المپیک 2008
المپیک 2012
المپیک 2012

ایران در بازی های همبستگی کشورهای اسلامی

 
 

بازیهای کشورهای اسلامی

با تصمیم سازمان کنفرانس اسلامی ، برگزاری بازیهای هبستگی کشورهای اسلامی شکل گرفت و هدف از آن نمایش توانایی ها ی ورزشکاران مسلمان جهان است . در این بازیها تنها ۵۷ کشور عضو در سازمان کنفرانس اسلامی حق حضور در این مسابقات را دارند و تمامی افراد مرد و زن مسلمان و غیر مسلمان این کشورهاحق شرکت در مسابقات را دارند و مسلمانان کشورهای دیگر که عضو سازمان کنفرانس اسلامی نیستند حق حضور در این بازی‌ها را ندارند.

 اولین دوره بازیهای کشورهای اسلامی

اولین دوره بازیهای کشورهای اسلامی

میزبان : مکه  -عربستان

زمان : 2005

تعداد گشورهای شرکت کننده : 55

تعداد رشته ها : 15

تعداد رویداد: 108

تعداد ورزشکاران : 6000

 

ایران در اولین دوره بازیها :

کاروان ایران در این بازیهای با 130 ورزشکار در 13 رشته دوومیدانی، شیرجه، شنا، واترپلو، تکواندو، کاراته، تنیس روی میز، گلبال، فوتبال، فوتسال معلولین، شمشیر بازی، والیبال و بسکتبال حضور یافت.

کاروان کشورمان در دوره اول این بازی‌ها حضور داشت و در میان 28 کشوری که موفق به کسب مدال شدند، با 10 طلا، 9 نقره، 11 برنز و مجموع 30 مدال در رده چهارم قرار گرفت. در این دوره تیم عربستان با 24 طلا، 17 نقره و 19 برنز قهرمان شد، مصر با 14 طلا، 15 نقره و 13 برنز در رده دوم ایستاد و قزاقستان با 13 طلا، 8 نقره و 6 برنز عنوان سومی را از آن خود کرد.

اسامی مدال‌آوران ایران به شرح زیر است:

 

طلا: ایوب آرخی - مجتبی عابدینی - محسن اشرفی - تیم کاتای مردان - حسین روحانی - سعید فرخی - تیم کمیته مردان - علیرضا نصرآزادانی - حامد خمسه - تیم ملی والیبال

نقره: امین نیک‌فر - محمدمحسن عابدی - تیم اپه مردان - تیم سابر مردان - جاسم ویشگاهی - مهران بهنام‌فر - تیم تنیس روی میز دونفره - تیم ملی تنیس روی میز - مهدی نوایی

برنز: روح الله عسگری - محسن ربانی - مهدی شاهرخی - احسان حدادی - تیم ملی بسکتبال - محمد رضایی - تیم فلوره مردان - تیم ملی فوتبال - منصور حسن‌بیگی - محمدرضا اخلاق‌پسند - تیم تنیس روی میز دونفره

  

 

دومین دوره بازیهای کشورهای اسلامی

به میزبانی ایران کنسل شد

 سومین دوره بازیهای کشورهای اسلامی

سومین دوره بازیهای کشورهای اسلامی

 

میزبان : بالمبانگ - اندونزی

زمان : 2013

تعداد گشورهای شرکت کننده : 44

تعداد رشته ها : 13

تعداد رویداد: 183

تعداد ورزشکاران : 1769

 

ایران در دومین دوره بازیهای کشورهای اسلامی

کاروان ورزشی کشورمانبا 87 ورزشکار   در شش رشته ورزشی تکواندو، ووشو، کاراته، والیبال، تیروکمان و دوومیدانی عازم این بازیها شده بود.

اسامی مدال‌آوران ایران

طلا: 1. مهسا افسانه در کاتای انفرادی 2. حمیده عباسعلی در وزن 68+ کیلوگرم کومیته بانوان 3. ذبیح الله پورشیب در وزن 84+ کیلوگرم کومیته 4. مریم طوسی مدال طلا در ماده 100 متر 5. مریم طوسی مدال طلا در ماده 200 بانوان 6. رضا قاسمی در رشته 100 متر 7. کیوان قنبرزاده در پرش ارتفاع 8.احسان حدادی در پرتاب دیسک 9. لیلا رجبی در پرتاب وزنه بانوان 10. اسماعیل عبادی در کامپوند 11. پومسه تکواندو میکس 12. پوسه تکواندو بانوان 13. پومسه تکواندو مردان 14. فرشاد عربی در تالو 15. نسترن ملکی در پومسه تکواندو انفرادی 16.کامپوند تیمی مردان 17. سوسن حاجی‌پور در تکواندو 18.محمد باقری معتمد در تکواندو 19. فاطمه روحانی در تکواندو 20.شکرانه ایزدی در تکواندو 21. مید عمیدی در تکواندو 22. تیم ملی ب والیبال 23. تالوکاران فرم دوئیلین ایران (با ترکیب ابراهیم فتحی، محسن احمدی و نوید مکوندی) 24. معین حاجی زاده در ووشو - ساندا 25. علی بختیاری در ووشو- ساندا 26. محسن محمد سیفی در ووشو - ساندا 27. سجاد عباسی در ووشو ساندا 28. بهنام بیات کیوروگی تکواندو 29. مهدی خدابخشی کیوروگی تکواندو 30. اکرم خدابنده لو کیوروگی تکواندو

 

* نقره: 1. پگاه زنگنه در وزن 68- کیلوگرم کومیته بانوان 2.دلارام دوستی در وزن 61- کیلوگرم کومیته بانوان 3. سعید حسنی‌پور در وزن 75- کیلوگرم کومیته 4. هامون درفشی‌پور در وزن 60- کیلوگرم کومیته 5. کومیته تیمی مردان 6. کومیته تیمی زنان 7. محمد صمیمی در پرتاب دیسک 8. محمد ارزنده در پرش طول 9. امیر کاظم‌پور در کامپوند 10. حسین بهشتی در پومسه تکواندو 11. محسن ربانی در پرش با نیزه 12. هانیه رجبی در تالو 13. کامپوند تیمی بانوان 14. سمانه شش‌پری در تکواندو 15. کامپوند میکس 16. علی یوسفی در ساندای ووشو 17. افشین ساکت در تکواندو

 

 * برنز: 1. نسرین دوستی در وزن 50- کیلوگرم کومیته بانوان 2. کاتای تیمی مردان ایران 3. حمزه نکویی در کامپوند 4. مینو عابدی در کامپوند‌ 5. رضا قاسمی در 200 متر 6. ریکرو مردان 7. ریکرو بانوان 8. حمیده برخور در تالو 9. حمیده برخور در تالو(حمیده برخور در تالو دو مدال برنز کسب کرده است) 10. احسان پیغمبری در تالو 11. نفیسه پورگنجی در ووشو تالو 12. پریسا فرشیدی در تکواندو

 

 چهارمین دوره بازیهای کشورهای اسلامی

چهارمین دوره بازیهای کشورهای اسلامی

میزبان :باکو آذربایجان

زمان : 2017

تعداد کشورهای شرکت کننده : 54

تعداد رشته ها : 21

تعداد ورزشکاران : 3000

 

ایران درچهارمین دوره بازیها

کاروان ایران با با 282 ورزشکار و همراه راهی باکوشد ، نمایندگان کشورمان در رشته های کشتی آزاد و فرنگی، زورخانه‌ای، بوکس، تنیس، دوومیدانی معلولان، دوومیدانی، جودو نابینایان، جودو، ژیمناستیک، کاراته، تیراندازی، وزنه‌برداری، ووشو، شنا و شیرجه و واترپلو، تنیس روی میز، تکواندو و والیبال حضور پیدا کردند .

اسامی کامل نمایندگان کشورمان در این دوره از بازیها

کشتی آزاد:یونس سرمستی، مسعود اسماعیل پور، میثم نصیری، مصطفی حسین خانی، پیمان یاراحمدی، حسن یزدانی، امیر محمدی، کمیل قاسمی، یدالله محبی

کشتی فرنگی: محمد نوربخش، مهدی زیدوند، محمد علی گرایی، رسول گرمسیری، یوسف قادریان، مهدی فلاح، مهدی علیاری، بهنام مهدی زاده

زورخانه‌ای:پژمان سکونتی، هیمن میرزایی، علی جلیل لو، مبین زیبالقا، مصطفی مفید، محسن گلستانی زاده، مرشد محمدرضا حسن پور

بوکس:امید احمدی صفا در 49 کیلوگرم، شاهین موسوی در 75 کیلوگرم، محمد عزیزی در 91 کیلوگرم و رضا مرادخانی در 91+ کیلوگرم

تنیس: امیروالامعدنچی، اشکان شکوفی، صدف صادق وزیری، غزل پاک‌باطن و حمیدرضا نداف

دوومیدانی معلولان: سامان پاکباز، وحید علی نجمی، سجاد نیک‌پرست، سیدعرفان حسینی، حسین سعیدی، آرش خسروی، امیر خسروانی، مسعود حیدری، جواد دلاکه، جاوید احسانی شکیب، علی محمدیاری، مهدی مرادی و علی قلعه‌ناصری

دوومیدانی: احسان حدادی، حسن تفتیان، رضا مقدم، علی خدیور، علی ثمری و کیوان قنبرزاده (در بخش مردان) و  فرزانه فصیحی، سحر ضیایی، سپیده توکلی و امینه کشیری (در بخش بانوان)

جودو: سعید ملایی در وزن 81-کیلوگرم و علیرضا خجسته در وزن 66-کیلوگرم

جودوی نابینایان:مهدی برجلو (73- کیلوگرم)، محمد علی شنانی (90- کیلوگرم) و احسان موسی‌نژاد (100+ کیلوگرم)

ژیمناستیک:سعید رضاکیخا، هادی خناری‌نژاد و سامان مدنی

کاراته:امیر مهدی زاده، سعید احمدی، علی اصغر آسیابری، ذبیح اله پورشیب، سجاد گنج زاده و ابوالفضل شهرجردی در بخش مردان و نسرین دوستی، طراوت خاکسار، رزیتا علیپور، بهنوش نجفی، محدثه آقایی و مهسا افسانه در بخش بانوان

تیراندازی: الهه احمدی، نجمه خدمتی، مه‌لقام جام بزرگ، بهناز غلامی، گلنوش سبقت‌اللهی، نرجس امام قلی‌نژاد، هانیه رستمیان، وحید گل‌خندان، مهدی احمدی، پوریا نوروزیان و حسین باقری

وزنه‌برداری:مجید عسگری، رضا زارعی، محمد زارعی، ایوب موسوی، رضا آقازاده، محمدرضا براری، همایون تیموری، رامین ربیعی

ووشو:معین حاجی زاده، مهدی محمدی، عرفان آهنگریان، فرود ظفری، سعید فاضلی، یزدان میرزایی

شنا:جمال چاوشی‌فر، مهدی انصاری، سینا غلام‌پور، بنیامین قره‌حسنلو، آریا نسیمی شاد

شیرجه:مجتبی ولی‌پور، شهنام نظرپور

واترپلو:امید لطیف‌پور ، شایان قاسمی، محمد جواد عباسی، ارشیا الماسی، پیمان اسدی، امیر دهداری، سهیل رستمیان، امیرحسین رهبر، علی پیروزخواه، امیرحسین کیهانی، حامد ملک‌خانبانان، امین قویدل، حسین خالدی

تنیس روی میز:نوشاد عالمیان، نیما عالمیان، افشین نوروزی و امین احمدیان در بخش مردان و ندا شهسواری، مهشید اشتری، مریم صامت و صبا صفری در بخش بانوان

تکواندو: مهدی اسحاقی در وزن 54- کیلوگرم، صادق دهقانی در وزن 58- کیلوگرم، مهدی یوسفی در وزن 63- کیلوگرم، سیدحسین احسانی در وزن 68- کیلوگرم، سیداحمد خسروفر در وزن 74- کیلوگرم، علیرضا درویش‌پور در وزن 80- کیلوگرم، احمد محمدی در وزن 87- کیلوگرم و حسین قربان‌زاده در وزن 87+ کیلوگرم در بخش مردان و فاطمه مداحی در وزن 46- کیلوگرم، سودابه پورصادقی در وزن 49- کیلوگرم، ناهید کیانی در وزن 53- کیلوگرم، طیبه پارسا در وزن 57- کیلوگرم، حنانه همتی در وزن 62- کیلوگرم، پریسا جوادی در وزن 67- کیلوگرم، ملیکا میرحسینی در وزن 73- کیلوگرم و اکرم خدابنده در وزن 73+ کیلوگرم در بخش بانوان

والیبال:جواد کریمی سوچلمایی، علی رمضانی، امیرحسین اسفندیار، اسماعیل مسافر، اکبر ولایی، میربابک موسوی گرگری، علی اصغر مجرد، طیب عینی ثمرین، توحید صمدی، اسماعیل طالبی، بیژن براتی طرقی، رسول آقچه لی، محمود رسولی، پوریا یلی

  

اسامی مدال‌‌آوران ایران به‌شرح زیر است:

 ایران در مجموع با کسب 39 مدال طلا ، 26 نقره و 33 برنز در مجموع 98 مدال توانست در جایگاه سوم بایستد

مدال طلا

نرجس امام‌قلی‌نژاد (تفنگ بادی 10 متر)، نسرین دوستی (وزن 50کیلوگرم کاراته)، سعید مولایی (طلای ٨١١- کیلوگرم جودو)، سجاد گنج‌زاده (کاراته)، نجمه خدمتی (تفنگ سه‌وضعیت 50 متر)، گلنوش سبقت‌اللهی (10 متر تفنگ بادی)، پوریا نوروزیان (50 متر سه‌وضعیت)، ایوب موسوی (دسته 94 کیلوگرم وزنه‌برداری)، ناهید کیانی (تکواندو وزن 54 کیلوگرم)، مهدی اسحاقی (تکواندو)، محمدرضا براری (دسته 105 کیلوگرم وزنه‌برداری)، محمد علی گرایی (کشتی فرنگی)، علی محمدیاری (دوومیدانی معلولان)، یوسف قادریان (کشتی فرنگی)، مجتبی ولی‌پور (شیرجه)، مهدی یوسفی (تکواندو)، تیم شیرجه سه‌متر دوبل ایران، تیم دوومیدانی چهار در صد متر معلولان ایران، میثم نصیری (کشتی)، نوشاد عالمیان (تنیس روی میز)، سامان پاکباز (وزنه‌برداری معلولان)، مصطفی حسین‌خانی (کشتی آزاد)، تیم ملی زورخانه‌ای، حسن یزدانی (کشتی آزاد)، علی جلیجو (زورخانه‌ای)، پژمان سکونتی (زورخانه‌ای)، مجتبی ولی‌پور و شهنام نظرپور (شیرجه دوبل)، تیم والیبال، محسن گلستانی‌زاده (زورخانه‌ای)، علی جلیجو (زورخانه‌ای- چرخ)، مصطفی مفید (زورخانه‌ای)، معین حاجی‌زاده (ووشو)، مهدی محمدی (ووشو)، عرفان آهنگریان (ووشو)،‌ فرود ظفری (ووشو)، سعید فاضلی (ووشو)، یزدان میرزایی (ووشو)، تیم تنیس روی میز بانوان، تیم تنیس روی میز مردان

مدال نقره

الهه احمدی (تفنگ بادی 10 متر بانوان) رزیتا علیپور (وزن ‌٦٢ــ کیلوگرم کاراته)، تیم میکس 100 متر تفنگ بادی (پوریا نوروزیان و نجمه خدمتی)، هانیه رستمیان (٢٥ متر تپانچه بادی)، محمد علی شنانی (جودوی نابینایان)، الهه احمدی (تفنگ سه‌وضعیت 50 متر)، مجید عسگری (وزنه‌برداری)، علیرضا کیخا (ژیمناستیک)، احسان حدادی (پرتاب دیسک)، جاوید احسانی شکیب (پرتاب وزنه معلولان)، حسین باقری (50 متر 3وضعیت مردان)، علیرضا قلعه‌ناصری (پرتاب وزنه معلولان)، همایون تیموری (وزنه‌برداری)، تیم ملی واترپلو، علیرضا قلعه‌ناصری (دوومیدانی معلولان)، سیدحسین احسانی (تکواندو)، اکرم خدابنده (تکواندو)، سحر ضیایی (دوومیدانی)، سجاد نیک‌پرست (دوومیدانی معلولان) احمد محمدی (تکواندو)، ملیکا میرحسینی (تکواندو)، سیداحمد خسروفر (تکواندو)، امیر محمدی (کشتی آزاد)، نیما عالمیان (تنیس روی میز)،‌ مسعود حیدری (پرتاب وزنه معلولان)، مبین زیبالقا (زورخانه‌ای)

مدال برنز

امیر مهدی‌زاده (وزن ‌60ــ کیلوگرم کاراته)، طراوت خاکسار (وزن 55ــ کیلوگرم کاراته)، علیرضا خجسته (وزن ٦٦٦ــ کیلوگرم جودو)، تیم شنا چهار در صد متر، تیم ملی ژیمناستیک، ابوالفضل شهرجردی (برنز کاتا)، مهسا افسانه (برنز کاتا)، محدثه آقایی (کاراته)، محمد احمدی (50 متر تپانچه مردان)، هادی خناری‌نژاد (ژیمناستیک دارحلقه)، مه‌لقا جام‌بزرگ (تفنگ سه‌وضعیت 50 متر)، جواد دلاکه (پرتاب وزنه معلولان)، فاطمه مداحی (تکواندو)، محمد یاری (پرتاب وزنه معلولان)، طیبه پارسا (تکواندوکار وزن 57ــ)، امید احمدی‌صفا (بوکس)، تیم میکس تیراندازی، رامین ربیعی‌فر (وزنه‌برداری)، مهدی انصاری (شنا)، سودابه پورصادقی (تکواندو)، تیم 4 در صد متر مختلط شنای مردان، علی خدیور (دوی 400 متر)، علیرضا درویش‌پور (تکواندو)، حسین قربان‌زاده (تکواندو)، سید عرفان حسینی (دوومیدانی معلولان)، آرش خسروی (دوومیدانی معلولان)، مهدی زیدوند (کشتی فرنگی)، مهدی فلاح (کشتی فرنگی)، شهاب قوره‌جیلی (کشتی فرنگی)، کیوان قنبرزاده (پرش ارتفاع ــ دوومیدانی)، شهنام نظرپور (شیرجه)، مسعود اسماعیل‌پور (کشتی آزاد)، جابر صادق‌زاده (کشتی آزاد)

 

 

 

المپیزم، آیین همت، نفرت ازترس، عشق به میهن، سخاوت، روحیه فتوت، جوانمردی و ارتباط تنگاتنگ با هنر و ادب است.
کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کمیته ملی المپیک جمهوری اسلامی ایران می باشد.